Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin ihracat rakamı bölge bakanlarını coşturdu

Giriş Tarihi: 3.2.2013

Adana'da 'İhracatın Yıldızları Ödül Töreni'ne katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Dünyanın her köşesine satıyoruz. 2013'te 160 milyar, 2023'ten önce 500 milyar dolar ihracatı yakalarız" diye konuştu

2012 yılında Adana'dan gerçekleştirilen 1 milyar 800 milyon dolarlık ihracata en büyük katkıyı yapan şirketlerin ödüllendirildiği İhracatın Yıldızları Ödül Törenine Adana ve Mersinli bakanlar Ömer Çelik ile Zafer Çağlayan'ın coşku yüklü mesajları damga vurdu. Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Rakiplerimize kök söktüreceğimiz bir döneme giriyoruz. Kendi otomobilimizi, kendi uçağımızı yapacağız" derken Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, sanayiciler için üretmenin bir iş değil bir hayat tarzı olduğunu söyledi. ATHİB'in tasarım yarışması ve İhracatın Yıldızları toplantılarının toplantı ve tören olmanın ötesinde birer başarı öyküsü olduğunu ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Sanayiciler her gün sınavdan geçer. Dünyanın her yerinde her gün bir şeyler satmak için mücadele ederler. Sanayici için üretim bir iş değil bir hayat tarzı ve bir tutkudur" diye konuştu. Adana'nın geçmişte bütün sektörlere liderlik yaptığını hatırlatan Bakan Çelik, "Adana ve Çukurova artık bir ticaret merkezi olarak öne çıkıyor" dedi.

55 BİN İHRACATÇI İÇİN ALKIŞ ALDI

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye'de 2012 yılında elde edilen 152,6 milyar dolar mal ihracatının 55 bin ihracatçı sayesinde sağlandığını belirterek salondan alkış istedi, alkış aldı. 2013 yılı ihracat hedefinin 158 milyar dolar olduğunu hatırlatarak "Bu rakamı yakalayacağımız şimdiden belli" dedi, TİM'in son verilerini açıkladı ve "160 milyar doları, 2023 gelmeden de 500 milyar doları yakalar mıyız?" diye sordu, salondan büyük bir alkış alınca da "Yakalayacağımız belli" diye karşılık verdi.

100 BİN KİŞİLİK EK İSTİHDAM

Adana İhracatçı Birlikleri Başkanı Alican Yamanyılmaz'ın sunuş ve selamlama konuşmasının ardındanı söz alan ATHİB Başkanı tekstilci Zeki Kıvanç, Adana'nın ihracatını geçen yıla göre yüzde 8 artırdığın ve 1 milyar 800 milyon dolara çıkardığını belirterek "Bu sayede 100 bin kişilik ek istihdam sağladık" diye bilgi verdi. Törende İhracatın Yıldızları'na ödüller takdim edildi. Adana'da en çok ihracat yapan ilk üç kuruluş Bossa, Sasa ve Gözek Tekstil'in plaketlerini bakanlar takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ihracat rakamı bölge bakanlarını coşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN