Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gebe hayvanlara ultrasonlu takip

Giriş Tarihi: 5.2.2013
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca uygulanan Sosyal Dönüşüm ve Suni Tohumlama Projesi kapsamında, döllendirilen gebe hayvanlar ultrason cihazı ile takip ediliyor. Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce bölgeye kazandırılan son teknolojik özelliklere sahip ultrason cihazı ile gebe olmadığı belirlenen hayvanlar suni tohumlama ile döllendirilirken, gebe olanlar ise özel bakıma alınıyor.

GEBELİK TESPİTİ

Cihaz ile ölü doğumlar önlendiği gibi hayvan ölümlerine yol açan tümöral oluşum ve enfeksiyonlar önceden tespit edilerek uygun tedavi uygulanıyor. Veteriner hekimlerce gerçekleştirilen ultrason muayenesinde 24 günlük gebelikler bile teşhis edilirken, gebe olmadıkları halde gebe sanılıp ekonomik kayba neden olan yüzlerce hayvanın da tespiti yapılarak yetiştiriciler bilgilendiriliyor.

MUAYENE EDİLDİLER

Talep üzerine Bismil ilçesi Karatepe köyüne giden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde görevli veteriner hekimler Fatih Korkmaz ve Mehmet Atman, Karatepe Kooperatifi'ndeki 300 ineğin ultrason cihazı ile muayenesini gerçekleştirdi. Muayene sonunda daha önce suni tohumlama yapılan ineklerin gebe olup olmadıkları, normal yoldan gebelik oluşumu ve hayvanlarda kist olup olmadığına bakıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebe hayvanlara ultrasonlu takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN