Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk özel cam müzesi ziyaretçi bekliyor

Türkiye'nin Gaziantep'teki ilk özel cam müzesi olan 'Medusa Cam Eserler Müzesi'nde yaklaşık 9 bin yıllık dönemin eserleri var

Giriş Tarihi: 5.2.2013
Gaziantep'teki Türkiye'nin ilk özel cam eserler müzesi olan ''Medusa Cam Eserler Müzesi''ndeki yaklaşık 9 bin yıllık dönemi kapsayan tarihi eserler ziyaretçilerini bekliyor. Restore edilen eski Antep Evi'ndeki müzede Roma, Yunan, Hitit, Urartu, Bizans, İslam Medeniyeti ve Erken döneme ait cam, bronz, gümüş, altın ve topraktan oluşan 5 bin civarında eser yer alıyor.

M.Ö. 7.500'DEN ESER VAR

Beş odadan oluşan müzede Milattan Önce 7500'li yıllardan Milattan Sonra 1600'lü yıllara kadar yaklaşık 9 bin yıllık döneme ait cam eserleri ve diğer tarihi eserler sergileniyor. Müzede, her biri kendi döneminin en güzel örneklerinden olan cam süt pompası, gülen adam ritonu, cam ördek ve daha binlerce eser yer alıyor. Medusa Cam Eserler Müzesi, aynı zamanda Rahmi Koç'un koleksiyonundan sonraki en büyük koleksiyonlar arasında.

TUNÇ ÇAĞI FİGÜRLERİ

Müzede Eski Tunç Çağı'na ait bronz figürinler, Roma dönemine ait çeşitli bronz eserler, altın takılar, kil mühür baskıları, İslami döneme ait altın sikkelerin de sergilendiği müzede, Roma ve İslami döneme ait cam şişeler, parfüm ve gözyaşı şişeleri, cam ve pişmiş toprak amforalar, Fenike dönemi renkli cam amforalar, Roma dönemine ait cam bardaklar, cam bilezikler, pişmiş toprak kandiller de var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk özel cam müzesi ziyaretçi bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN