Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dövizcinin dikkati 500 bini kurtardı

Adana'da döviz bürosu sahibi Cuma Tepeli'nin dikkatli tutumu, Gaziantep'teki bir belediyeye ait 510 bin TL'sinin dolandırılmasını son dakikada engelledi

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Adana'da döviz bürosu sahibi Cuma Tepeli'nin dikkati olası bir dolandırıcılığı önledi. Kendisini Gaziantep'te bir belediyenin avukatı olarak tanıtan kimliği belirsiz kişi, sahte evraklarla belediyeden 510 bin 410 lira alacağı olduğunu söyleyerek bankadan parayı Adana'daki döviz bürosunun hesabına aktarttı. Olayın şeklinden kuşkulanan döviz bürosu sahibi Cuma Tepeli, bankayı arayarak belediyeye durumu 2 kez sordurunca yapılmak istenen dolandırıcılık ortaya çıktı.

AVUKAT OLARAK TANITTI

Kuruköprü Mahallesi Özler Caddesi'nde bulunan Sorguç Döviz Bürosu sahibi Cuma Tepeli'yi telefonla arayan kimliği belirsiz kişi kendisini Gaziantep'teki bir belediyenin avukatı olarak tanıtıp, "İcra dairesine acil para yatıracağım, döviz büronuza banka hesabından havale çıkartacağız. Bu parayı Türk Lirası olarak acil istiyorum" dedi. Cuma Tepeli, 5 dakika sonra bankadan hesaplarına yatan 213 bin Euro'nun TL karşılığı olan 510 bin 410 lirayı hazırladı. Bir süre sonra şirkete gelen kimliği belirsiz bir kişi, "Beni avukat gönderdi. Parayı teslim almaya geldim" dedi.

TEYİT İSTEYİNCE
Şüphelenen döviz bürosu sahibi, parayı almaya gelen kişiden nüfus cüzdanı fotokopisi istedi. Tepeli, parayı havale eden banka şubesini teyit için arayarak belediyeden teyit almalarını istedi. Banka bu kez Tepeli'yi arayarak "Belediye para yatırdığını teyit etmiyor" dedi. Tepeli şahsı oyalayarak '155 Polis İmdat'ı aradı. Bu arada şüphelenen şahıs etrafa bakınarak döviz bürosundan ayrıldı. Dolandırıcılık olayı güvenlik kamerası tarafından görüntülendi.

İKİ KURUM DA TEŞEKKÜR ETTİ
Kendi dikkati ve çabasıyla bankanın dolandırılmasını önleyen Sorguç Döviz Bürosu sahibi Cuma Tepeli, "Normal şartlarda hesabıma gelen parayı alıp, vatandaşın istediği dövizi ödeyebilirdim. Yıllardır esnaflık yapıyorum. Bu nedenle böyle olaylara karşı hazırlıklıyım. Belediyenin böyle bir parayı yatıracağına inanmadığım için iyice araştırdım. Sonunda dolandırıcılık olduğu anlaşıldı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövizcinin dikkati 500 bini kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN