Türkiye'nin en iyi haber sitesi

50 yıllık plan hazırlanıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin üzerinde çalıştığı planlama çalışmalarının bitmesi halinde kentin 50 yıllık planlama sıkıntısının olmayacağı belirtildi

Giriş Tarihi: 9.2.2013
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi, kentin birçok bölgesinde yaptığı imar ve yenileme çalışmaları ile Gaziantep'in tarihi zenginliklerini gün yüzüne çıkardı. 5 milyon metrekare alanda kamulaştırma yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, GASKİ tesisleri civarı, 100. Yıl Parkı, Çıksorut, Karagöz, Mithatpaşa mahallelerinde ise kamulaştırma çalışmalarını sürdürüyor.

REHABİLİTE EDİLDİLER

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "Gaziantep'in altı da üstü de kültür eseri kaynıyor. Bu bağlamda 33 mağarada ve birçok livasta çalışma yaptık. Yıkmaktan yapmaya giden bir yol izledik. Bir dönem kentin tarihini ve kültürünü yıkmaya çalışan çocukları rehabilite ederek hayata kazandırdık. Şimdi o çocuklar rehabilitasyon merkezimizde aldıkları eğitim sonrasında taş ustası olarak restorasyon çalışmalarında görev alıyorlar" dedi.

SIKINTI OLMAYACAK

Yapılan imar çalışmalarının kente yeni bir soluk vereceğini, Yamaçtepe, Sam Mezrası, Çıksorut ve diğer bölgelerde planlama çalışmalarının bitmesi durumunda kentin 50 yıllık planlama sıkıntısının olmayacağını ifade eden Güzelbey, Ekolojik Kent planlamasının tamamlandığını ve burada 300 daire yapmayı planladıklarını söyledi. Ekolojik Kent için araştırma yaptıklarını işaret eden Güzelbey, burası için bir tasarım rehberi uyguladıklarını belirtti.

YEŞİLEV PROJESİ

25 ülke üzerinde bir inceleme yaptıklarını ve en ufak ayrıntıyı düşündüklerini dile getiren Asım Güzelbey, Pasif Ev Projesi (Yeşilev) ile çevreye olan duyarlılıklarını anlattı. Yeşilev projesinin 375 metre kare alanda bilgilendirme hizmeti vereceğini ifade eden Başkan Güzelbey, bu projede hava ve toprak kanalıyla havadaki eksi sıcaklığın basınçla artı durumuna dönüşeceğini kaydetti. Ev, elektrik, su, hava ve ısıtma ihtiyacını kendisi karşılayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50 yıllık plan hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN