Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye tarımda Avrupa'nın lideri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin son 10 yılda tarımsal üretim hasılasında Avrupa birincisi haline geldiğini söyledi

Giriş Tarihi: 9.2.2013
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'yi tarımsal üretim bakımından dünyanın 7. ülkesi yaptıklarını ifade etti. Bakan Eker, "Türkiye tarımsal üretim bakımın- da dünyada 10 senede 4 basamak ilerleyerek 7. sıraya geldi. 10 yıl önce Avrupa'da önümüzde Fransa, İtalya ve İspanya vardı, bugün Avrupa'da birinci sıraya geldik" dedi.

AVRUPA'DA BİRİNCİ

Mehdi Eker, Gaziantep'te 4.GAPTARIM Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 9.GAPFOOD Gıda, Gıda Teknolojileri Fuarı'nın açılışına katıldı. Son 10 yılda tarım alanında da önemli yerlere geldiklerini belirten Eker, "10 sene önce Türkiye tarımı Avrupa'nın 4'üncüsüydü. Önümüzde Fransa, İtalya, İspanya vardı. Bugün tarımsal üretim hasılası bakımından birinciyiz" diye konuştu.

SULAMA PROJELERİ

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu ise, Türkiye'nin 2023 yılında tarımda 40 milyar dolar ihracat ve 150 milyar dolar tarımsal hasılaya ulaşmayı hedeflediğini belirterek, "Bu konuda önümüzün açılabilmesi için sulama projeleri bir an önce tamamlanması, tarım ürünlerine teknolojiyi katmamız ve sanayicilerimizin bu konuda desteklenmesi gerek" dedi.

KATILIM BÜYÜK OLDU

Konuşmaların ardından protokol ile birlikte açılış kurdelesini kesen Bakan Mehdi Eker, stantları da dolaştı. Gaziantep'in yanı sıra, Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Kütahya, Mersin ve Sakarya'dan firmaların katıldığı GAPTARIM ve GAPFOOD fuarları 10 Şubat'a kadar açık olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye tarımda Avrupa'nın lideri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN