Adım Michael olsaydı el üstünde tutulurdum

Giriş Tarihi: 10.2.2013

Son nakkaş Hasan Kale, ülke genelinde sanatının pek ilgi görmediğini belirterek, "Adım Michael olsaydı el üstünde taşınırdım" diyor ve soruyor: Bir kibrit kutusuna 20 insan sığdırabilir misiniz?

Oldukça zor ve beceri isteyen minyatür sanatını, günümüzde gerçekleştiren son isim olan ve bir sinek kanadına Boğaz'ı, cips tanesine yeniçerileri, bozuk paraya ise padişahları rahatlıkla sığdırabilen Hasan Kale, ülke genelinde sanatının pek ilgi görmediğinden yakınıyor. Kale, "Adım Michael olsaydı el üstünde taşınırdım" diyerek tepkisini gösteriyor. Minyatür sanatçılığı ile tanışma sürecini anlatan Hasan Kale, "80'li yılların başında gelen bir minyatür çizim teklifiyle bu işe başladım. Bu teklif, 'Bir kibrit kutusuna 40 insanı sığdırabilir misin?' sorusuyla bir ajanstan gelmişti. Ben de hiç düşünmeden kabul ettim. Ama bu işin aslında minyatür sanatı olduğunu sonradan öğrendim" dedi.

SANATA İLGİ ÇOK AZ
Mikroları bugün için değil, önümüzdeki 100 yıl için yaptığına dikkat çeken Kale, bugüne kadar 200 farklı obje üzerinde çalıştığını söyledi. Bu sayıda çalışma yapan ilk Türk unvanını elinde bulunduran Kale, tüm bunlara rağmen ülke genelinde sanatının pek ilgi görmediğinden yakındı, "Adım Michael olsaydı el üstünde taşınırdım" diyerek tepkisini sürdürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adım Michael olsaydı el üstünde tutulurdum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN