Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Limon fiyatları yüz güldürdü

Geçen yıl 30 kuruşa alıcı bulunamayan limon satılamazken bu yıl dalında 1 ile 1 lira 25 kuruştan alıcı buluyor. Erdemlili üreticilerdurumdan hoşnut

Giriş Tarihi: 10.2.2013
Limonun başkenti olarak bilinen Mersin'in Erdemli ilçesinde limon fiyatları dalında 1 ile 1 lira 25 kuruştan alıcı buluyor. Limon fiyatlarının 1 liranın altına düşmeyeceğini belirten Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Adnan Dölek, Türkiye'de limonun yüzde 65'ini tek başına karşılayan Erdemli'de 100 bin dekar alanda limon üretimi yapıldığını söyledi. Limon fiyatlarının geçen yıllara oranla üç kat artış gösterdiğini belirten Dölek, fiyatların yüksek olmasından üreticinin memnun olduğunu belirtti. Bu yıl rekoltenin 250 bin ton olmasının beklendiğini belirten Dölek, "Geçtiğimiz yıl 100 bin dekar alanda 320 bin ton limon üretildi. Bu yıl yüzde 30-35 civarında rekolte düşüşü yaşanacağını tahmin ediyoruz" dedi.

FİYATLAR DÜŞMEZ
İlçede üretilen limonların yüzde 15'inin iç piyasaya, yüzde 30'unun ihracata, yüzde 55'inin ise sandıklanarak soğuk hava depolarına gönderildiğini belirten Dölek şunları söyledi: Limon, Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Bulgaristan ve Romanya'ya ihraç ediliyor. Geçen yıl 30 kuruşa satamazken bu yıl üç katı artışla 1 ile 1 lira 25 kuruştan dalında satıyoruz. Fiyatlar daha aşağıya düşmeyecektir.

OLUMLU YANSIDI
Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) Başkanı Ahmet Dursen Şahin ise, limonun dalında en 1 liradan alıcı bulmasından mutlu olduklarını belirtti. Şahin, "Geçen yıllarda rekolte yüksek olduğu için fiyatı düşük oluyordu. Bu yıl tam tersi, hem ülke genelinde hem de Erdemli'de rekoltede düşüş var. Bu da fiyatlara olumlu yansıdı" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limon fiyatları yüz güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN