Türkiye'nin en iyi haber sitesi

93 yıllık gurur

93 yıl önce 22 gün süren ve ardından destanlar yazılan mücadelesiyle kendi kendini kurtarıp Uzunoluk Hamamı önünde Sütçü İmam'ın sıktığı o tek kurşunla kurtuluş meşalesini yakarak 'Kahraman' olan kent bugün o onurun bayramını kutluyor 7'den 77'ye...

Giriş Tarihi: 12.2.2013
Bugün 12 Şubat 2013. Atalarının 93 yıl önce bir şehri düşman işgalinden kurtarmanın ötesinde bir milletin namus, bayrak, vatan uğruna başkaldırışının zaferini gerçekleştirdiği Kahramanmaraş'ta bugün yediden yetmişe herkes bir yandan o Milli Mücadele'ye adlarını altın harflerle yazdıran Yörük Selim'leri, Senem Ayşe'leri, Aslan Bey'leri, Mıllış Nuri'leri ve nice ecdadını yad ederken, bir yandan da davul zurnalarla halaylar çekerek atasının dünyaya örnek olmuş Kahramanlığının coşkusunu kutluyor.

DÜNYAYA ÖRNEK

Atalarının yokluk ve yoksulluğa rağmen birlik, beraberlik ve özgürlük ruhu ile 'Sen şusun' 'Biz buyuz' demeden omuz omuza, yürek yüreğe 22 gün gece ve gündüz süren şanlı bir mücadele sonunda Maraş iken 'Kahramanmaraş' olan bu şehrin sanayicisinin bugün 500'e yaklaşan tesislerinde 100 bini geçen emekçisine verdiği iş-eş ve aşla huzur ve güven içinde yaşayanlar Kurtuluş Bayramını kutluyor.

DÜŞMAN BEDEL ÖDEDİ

Bugün 12 Şubat. Kürdü- Türkü-Alevisi-Sünnisi, kısacası bu topraklarda yaşayan milletinin yaradılışı ile esarete alışkın bir millet olmadığını bilmeden uzak diyarlardan gelerek şuursuzca davrananların Kahramanmaraşlılar sayesinde bu milletin bu özelliğini görüp fark etmelerinin bedelini ağır ödedikleri günün bayramıdır. Top hatta tüfek dahi bulmada zorlanırken düzenli ve güçlü düşman ordusunun işgal ettiği yurdunu, yuvasını ocağını 'Maraş bize mezar olmadan düşmana gülizar olmaz' düşüncesinin inancıyla kurtarıp yeniden dünyaya getirdiği dünyada ilk ve tek olarak Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası'nın onurunu bugün 93'üncü kez yaşıyor Kahramanmaraş.

İŞGALE KARŞI TEK VÜCUT
Geçmişle geleceğin buluşma ve tanışma günüdür. Tarihin, bir milleti dirilten en önemli ilham ve güç kaynağının günüdür Kahramanmaraşlı için 12 Şubat. 12 Şubat, Kahramanmaraş'ın kurtuluş günü olmasının yanında bayrağın kutsiyetinin dünyaya ilan edildiği gündür. Her rütbeden, her makamdan Kahramanmaraşlının tek yürek tek vücut olup emperyalist işgalci güç ordularının, çelik zırhla çevirdikleri yurtlarını canları pahasına kurtarmanın bayram gününü kutluyor bugün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
93 yıllık gurur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN