Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güney Genç Çocuk

Giriş Tarihi: 13.2.2013
Ayasofya
İstanbul'da Bizans İmparatorluğu zamanında kilise olarak yaptırılan, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u almasıyla camiye dönüştürülen, günümüzde ise müze olarak kullanılan tarihsel yapıdır. Sultan Ahmet semtinde bugünkü Ayasofya'nın bulunduğu yerde İmparator Constantinus zamanında yapımına başlandığı sanılmaktadır. Ayasofya'nın yapımı, İmparator Constantinus'un oğlu 2. Constantinus döneminde 360 yılında tamamlandı. Kentteki öteki kiliselerden daha büyük olduğu için "Büyük Kilise" adı verilmiştir.
Pınar Çulha - Şehitishak İlkokulu 3-B Tarsus / Mersin

İki çınar arasında bir fidan (2)
... Okumayı öğrendiğimde babam, kendi adını taşıyan kitap kapağını bana heceleterek okutmuştu. Mu-zaffer İZ-GÜ. (Babamın adı Muzaffer Kolik) Çok hoşuma gitmişti. Gülten Dayıoğlu isminde ise soyadı çok ilginçti. Bizim Adana'mızda 'dayıoğlu-emmioğlu' çok yaygın bir seslenme biçimidir ya!... Okudukça (o yıllarda) Anton Çehov'un, Mark Twain'in, Puşkin'in, Gorki'nin, Charles Dickens'ın hep birlikte oturup (büyük bir salonda) tartışarak, söyleşerek bu öykülerini oluşturduklarını düşünürdüm. Hatta çok iyi arkadaş olduklarını düşündüğüm de olmuştur. Türk edebiyatı iyi ki var; iyi ki dünyada Türkçe diye bir dil var; iyi ki bu dili çok iyi kullanan Muzaffer İzgü var. İyi ki Gülten Dayıoğlu var. İyi ki ben 11 yaşımdan beri (Şimdi 18 yaşımdayım) beni yazmaya heveslendiren Ufuk Tekin ağabey var. Teşekkürler SABAH gazetesinin Güney eki...
Ali Kubilay Kolik - Adana Anadolu Lisesi 12. sınıf Çukurova / Adana

Ne oldu bize?!
İnsanlara ne olmuş? Herkesin nesi var böyle? Gözlerimizde anlamsız, donuk ifadeler... Pırıltıları sönen bakışlar... Bizler hangi ara bu hale geldik? Dizüstü bilgisayarımızın başında tıklama yarışındayken mi yoksa televizyon başında aptal magazin programlarını taparcasına izlerken mi? Anlayamıyorum... Hele kendi yaşıtlarımı... Yani şu anki gençliği hiç anlayamıyorum! Kırılan tırnağına üzüldüğü kadar savaşta ölen çocuklara üzülmeyen kızları... Seks ve paradan başka konuşacak meseleleri olmayan erkekleri... Ben sokağa çıkıyorum şimdi.. Kendi gerçekliğimizi bulup, tutup kolundan sarsmaya.. (Devamı gelecek hafta)
Büşra Yelmen - Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1'inci sınıf öğrencisi Balcalı / Adana

Orası okul
Okula git
Hem eğlen,
Hem gül,
Hem öğren
Orası okul
Orası okul
Okula git
Hem eğlen,
Hem gül,
Hem öğren
Orası okul
Orası okul
Altunay Çevik 2/B Özel Erkan Okulları Sarıçam ADANA

2013
Geldi bugün yılbaşı
Bugün benim doğum günüm.
Her taraf neşe içinde.
Mutluluk veriyor bizlere.

Her taraf ışıldıyor
Çünkü bugün yeni bir yıl
Savaşsız, barış dolu
Bir yıl daha diliyorum.
Demir İpekçi - Özel ATA İlköğretim Okulu 2-B Antakya / Hatay

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Genç Çocuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN