Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınların yüzde 80'i hediye beklentisinde

Dicle Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Sabri Eyigün, bölge kadının Sevgililer Günü'nü önemsediğini belirterek, "14 Şubat burada toplumsal hayatın bir parçası" dedi

Giriş Tarihi: 14.2.2013
Diyarbakır Dicle Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Sosyoloji ve Eğitim Çalışma Grubu; Diyarbakır'da ki ev kadınların 'Sevgililer Günü' algıları ve bunun yaşamlarına yansımalarını araştırdı. Kürtçe bilen 10 kız üniversite öğrencisi tarafından 25-55 yaş arası 500 kadın ile yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmada Diyarbakır'da Sevgililer Günü'nün kutlanmasının toplumsal hayatın bir parçası haline getirildiği vurgulandı. Araştırmamada kadınların yüzde 80'ının eşlerinin 14 Şubat'ta kendilerine özel hediye alınması beklentisi içerisinde olduğu ancak yüzde 25'nin hediye aldığı ortaya çıktı. Güneydoğu kadının yüzde 36,8'i aşk içerikli dizi film izliyor. Ankete katılanların yüzde 53,8'i Sevgililer Günü'nün kutlanmasını önemli buluyor. Araştırmaya katılanların yüzde 67,5'i maddi hediyeye önem veriyor. Yüzde 19,1'i de sadece çiçek alınmasına mutlu oluyor.

ROMANTİZMDEN UZAK

Dicle Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Sabri Eyigün, bölge kadınların telefon mesajı ve dışarıda yemek gibi temelde kadınların arzu ettiği romantik davranış biçiminden etkilenmemesini bölgenin sosyolojik gerçekliği ile açıklanabileceğini söyledi. Eyigün, "Sevgi açlığı çeken kadınların 14 Şubat'tan beklentisi gereğinden fazla, erkekler de ise beklentileri karşılamada gösterilen direnç fazla. Hediye alınmaması kadınları duygusal olarak rahatsız ediyor" dedi. Sevgililer Günü'nde gösterilen ilgisizliklerin evliliklerin bitmesine yol açan gün olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eyigün, "Sevgiler Günü ailenin barışını ilgilendiriyor. 14 Şubat toplumun beklentilerini çok yükseltmiştir. Bu beklentiler karşılanmayınca hüsranla sonuçlanmaktadır. Yapılan araştırmalarda boşanma kararları en çok sevgililer gününde alınmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz ve Diyarbakır'da da bu durum aynıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınların yüzde 80'i hediye beklentisinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN