Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kioks cihazı ile turistlere tanıtılacak

il kültür ve turizm müdürü Mehmet Aykanat kioks cihazını tanıttı.

Giriş Tarihi: 19.2.2013 11:03
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Aykanat, Gaziantep'e gelen turistlere büyük kolaylık sağlayacak Kioks cihazını tanıttı.

İpekyolu Kültürel Bilgi Sistemi Projesi ile hazırlanan Kioks cihazları, turistlerin yoğun olarak bulundukları noktalara yerleştirilecek. Kioks cihazları aracılığıyla Gaziantep'in yerli ve yabancı turistlere etkili biçimde tanıtılması planlanıyor. Kioks cihazı hakkında bilgi veren Aykanat, 'Kioks cihazları Gaziantep'in tarihi-kültürel zenginliklerini modern teknolojinin getirdiği imkanlar ile tarihi eserlerin bilgi, fotoğraf, harita-kroki, sanal gezinti ve kitap gibi dokümanlarla tanıtılmasını sağlıyor.

Tanıtım filmleri ile de desteklenen ve görsel olarak zenginleştirilen sistemde tüm turistik eserlerin uydu koordinatlarının da yer alması sayesinde ziyaretçiler navigasyon cihazı ya da akıllı telefonları ile diledikleri eseri kolayca bulabilecekler. Sistemde tarihi eserler, müzeler, kaleler, dini yapılar, su yapıları, antik kentler ve ticari yapılar ve doğal güzellikler kategorize edilip ayrıca alt kategorilere bölünerek ayrıntılı inceleme yapılabilmesi sağlıyor.

Kioks cihazlarında turizm sektöründe faaliyet gösteren çeşitli işletmelere ait iletişim bilgileri ve uydu koordinatları da yer almaktadır. Turizm firmaları, sağlık merkezleri gibi bölümler de cihazda mevcut. Bu sayede ziyaretçilerin bölgeyi ziyaretlerinde ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgiler görsel unsurların da desteği ile Kioks cihazlarından edinilebilecektir. Proje kapsamında hazırlanan 13 adet Kioks cihazı Gaziantep'te turistlerin yoğun olarak bulundukları noktalara yerleştirildi' dedi.

Son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlar ile Gaziantep'te tarihi ve kültürel zenginliklerin ön plana çıktığını belirten Aykanat, 'Gaziantep, bölgenin turizm kenti olması yolunda adım adım ilerlemektedir. Daha önce Gaziantep'i kebap, lahmacun kenti olarak nitelendirenler, bundan sonraki süreçte Gaziantep'in sadece kebap ve lahmacun şehri olmadığını görecek. Gaziantep müze şehri olma yolunda ilerliyor. Gaziantep, tarihi ve kültürel varlıklarıyla adeta bir 'Açıkhava Müzesi' konumundadır' diye konuştu.

Gaziantep'te Kioks cihazlarının yerleştirildiği mekanlar hakkında da bilgi veren Aykanat, 'Gaziantep'teki Kioks cihazları, Gaziantep Valiliği'ne, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne, Zeugma Mozaik Müzesi'ne, Gaziantep Üniversitesi Kültür Tarihi Müzesi'ne, Şahinbey Savaş Müzesi'ne, Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi'ne, Medusa Cam Eserler Müzesi'ne, Saklıkonak Bakır Eserler Müzesi'ne, Zirve Üniversitesi'ne, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'ne, Gaziantep Otogarı'na, İpek Yolu Kalkınma Ajansı'na ile Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'ne yerleştirildi' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep kioks cihazı ile turistlere tanıtılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN