Adana'ya güç verenler fotoğraflarla yaşayacak

Adana'ya çeşitli alanlarda katkıda bulunanlar, Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu'nun "Adana'ya Güç Verenler" projesiyle fotoğraflanıyor

Giriş Tarihi: 20.2.2013
Adana Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu, kentin kültürel, sanatsal, ekonomik ve sosyal hayatına katkıda bulunan, eğitim dünyasında önemli hizmetleri olan isimlere 'saygı duruşu' amacıyla kapsamlı bir proje başlattı. Proje kapsamında ilk etapta 23 kişinin fotoğrafları, fotoğraf sanatçıları tarafından çekilecek. Ayrıca hayat hikayeleri biyografi olarak derlenecek. Fotoğraflar ve biyografiler, her isim için ayrı ayrı hazırlanacak kitaplarda bir araya getirilip yayınlanacak. Geçen yılın son günlerinde başlayan projenin tamamlanması, Haziran ayını bulacak.

YENİ GRUP BAŞLAYACAK
İlgi
çekici projenin koordinatörlüğünü Nazan Gökkaya, koordinatör yardımcılığını Erhan Yelekçi, sanat danışmanlığını ise Dr. Haluk Uygur yürütüyor. İlk olarak Çukurova Üniversitesi'ni (ÇÜ) kuran Prof. Dr. Mithat Özsan'ın fotoğraflarının çekildiği projede, her isim için yaklaşık 8 aylık bir zaman ayrılıyor. Dr. Haluk Uygur, başlangıç olarak 23 isimle yola çıktıklarını, ilk etabın tamamlanmasının ardından yeni bir grupla daha çalışmaya başlayacaklarını söyledi. Dr. Uygur, hazırlanacak her kitabın yaklaşık 60 sayfa olacağını kaydederken "Amacımız bu değerli isimlerin neler yaptıklarını gelecek nesillere aktarmak, onlara saygı duyulduğu mesajını vermek" dedi.

SPONSOR İSTEMİYORUZ

Dr. Haluk Uygur, yeni Yaşar Kemal'ler, yeni Orhan Kemal'ler yetiştirmek için yola çıktıklarını belirterek, "Hepimize heyecan veren projenin ilk etabı Haziran ayında bitecek. Eylül ayına kadar kitap ve sergi çalışmaları sürecek. Ekim ayında hem kitapla, hem de sergimizle Adana'nın huzuruna çıkacağız. Çalışmalarımızı sponsor olmadan yürütmek istiyoruz. Ancak bir yayınevi bu işi üstlenirse kitabımızı basması için verebiliriz. İkinci bölüm çalışmamızı heyecanla bekliyoruz" diye konuştu.

ÜNLÜ İSİMLER
Proje kapsamında şu isimler için kitap hazırlanacak: Fevzi Acevit, Prof. Dr. Mahir Gülşen, Prof. Dr. Mithat Özsan, Prof. Dr. Yalçın Yüreğir, Prof. Dr. Güneş Yüreğir, Elisabeth Ayas, Mahmut Hazım Kısakürek, Can Özşahinoğlu, Asım Savaş, Cihangir Nevroz, Orhan Apaydın, Ali Duran Karakaya, İsmet Atlı, Ahmet İhsan Çay, Ferdane Bayıldıran, Süleyman Onatça, Hüseyin Çelik, Muzaffer İzgü, Toktay Sökmen, Etem Çalışkan, Süleyman Girmen, Çetin Yiğenoğlu ve Teyfik Kısacık. Bu arada proje devam ederken vefat eden Asım Savaş'la ilgili albüm, fotoğraf çekimleri yarım kalmasına rağmen yayınlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'ya güç verenler fotoğraflarla yaşayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN