Özel eğitim gözetleniyor

Giriş Tarihi: 20.2.2013

Adana'daki özel eğitim kurumların tamamına kamera yerleştirildi, kurum geçişleri ve istismarlar son buldu. Bu uygulamayla birlikte işini iyi yapanla yapmayan birbirinden ayrıldı

Özürlülerin rehabilitasyon masrafını devletin üstlenmesiyle birlikte hızla çoğalan özel eğitim merkezleri bir düzene sokuldu. 'İki kurumda birden eğitim veriliyor' sahteciliği başta olmak üzere özürlülere kötü muamele, almamış eğitimin alınmış gibi gösterilmesi ve 'başkasının diplomasıyla çalışma' gibi sahtecilikler, kurumlara kamera yerleştirilince son buldu.

KAYIT ALTINA ALINIYOR
Özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlarıyla ilgili alınan 'kamerayla denetleme kararı' Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un talimatıyla bir süre önce hayata geçirildi ve tüm kurumlara kamera yerleştirildi. Böylece hangi kuruma hangi özürlü öğrencilerin hangi günlerde ve saatlerde giriş çıkış yaptığı net olarak tespit edilmeye başlandı. Eğitim almayanların eğitim almış gibi gösterilmesi engellenmiş oldu.

DİPLOMA SAHTECİLİĞİ BİTTİ

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürlüğü ve müfettişlerin sıkı denetim ve kontrolleri sayesinde, "özel eğitim uzmanı" olmadığı halde eğitim verenlerin çalışması engellendi, başkasının diplomasıyla çalışma son buldu. Özel rehabilitasyon merkezine gelmediği halde çalışıyor gözükenler bir bir saptandı. Uzman olmayanlar, kurumlardan dışlandı ve özel eğitimcilerin önü açıldı.

DENETİMLERLE DÜZELDİ
Yeni Beyaz Özel Eğitim Merkezi yöneticisi Meriç Uskaner, kamera sistemi ve alınan önlemlerle bazı kurumların eksik ve yanlışlarının anlaşılıp kapandığını, sadece işini iyi yapanların kaldığını belirterek, "Kameralı denetim sayesinde kimin ne yaptığı artık net olarak görülebiliyor. İyi çalışan ile göz boyayan artık belli. Denetimlerin yapılması ve alınan bazı kararlar sistemi oturttu" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel eğitim gözetleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN