Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karakoyun Deresi'ne 3 milyonluk yatırım

Giriş Tarihi: 21.2.2013

Şanlıurfa'nın içinden geçen Karakoyun Deresi'nin etrafında peyzaj çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 3 milyon liralık yatırımla dere bambaşka bir görünüme kavuşacak

Şanlıurfa'nın ortasından geçen Karakoyun Deresi'nin etrafında peyzaj çalışmalarına başlandı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın çılgın projeleri arasında yer alan Karakoyun Deresi etrafındaki peyzaj çalışmalarının 270 günde tamamlanması bekleniyor. 2013 yılının ilk ayının 8'inde ihalesi yapılan ve 28'inde de yer teslimi gerçekleştirilen Karakoyun Deresi Peyzaj Çalışmaları yaklaşık 20 dönümlük bir alanı kapsıyor. Dere üzerinde bulunan Hızmalı Köprü yanında başlayan peyzaj çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte dereden, Fırat nerinden alınacak temiz suyun akıtılması hedefleniyor.

TARİHİ KÖPRÜLER VAR
Şanlıurfa İl Özel İderesi'nin Atatürk Barajı'ndan Karakoyun deresine temiz su getirmesi konusunda önemli mesafelerin alındığı, projenin peyzaj çalışmaları için 2 milyon 753 bin 584 lira harcanacağı bildirildi. Üzerinde Hızmalı Köprü, Millet Köprüsü ve bir adet su kemeri bulunan Karakoyun Deresi'nde yapılacak peyzaj çalışmaları içerisinde, aydınlatma, kamelyalar, yürüyüş yolları, kafeteryalar, yöresel bitkiler ve çiçeklendirmeler de yapılacak. Karakoyun Deresi üzerinde mevcut olan 2 tarihi köprü ve bir de tarihi su kemeri bulunuyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi peyzaj çalışmaları içerisinde Karakoyun Deresi üzerine karşıdan karşıya geçmek için tarihi dokuya uygun 2 adet çelik köprü de yapacağı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karakoyun Deresi'ne 3 milyonluk yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN