Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En güçlü aday Mersin Limanı

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Limanı'nın yatırımlar ve uluslararası deniz taşımacılığının yönlendirici limanları arasında en güçlü aday olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 22.2.2013
Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA) desteği ve koordinasyonunda, OECD Bölgesel Kalkınma Politikaları Komitesi tarafından hazırlanan 'Küresel Liman Şehirlerinin Rekabetçiliği: Mersin Örneği' raporuna ilişkin bulgular değerlendirildi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin'in uluslararası deniz taşımacılığında lider limanlardan biri olacağını söyledi.

17 BİN KİŞİLİK İŞ GÜCÜ

Rapor kapsamında bilgiler veren OECD Bölgesel Kalkınma Politikaları Komitesi Başkanı Olaf Melek, "Mersin Limanı'nın içerisinde bulunduğu bölgeye çok önemli ekonomik etkileri bulunmaktadır. Liman yaklaşık olarak 17 bin kişilik iş gücü yaratırken, yılda ortalama 600 milyon avro katma değer üretmektedir" diye konuştu.

BAĞLANTILAR ARTMALI

Ulusal ihracata dayalı büyüme stratejisi çerçevesinde Mersin Limanı'nın büyük önem taşıdığının altını çizen Melek, "Limanın denizyolu ve kıtalararası rota bağlantılarının zaman içerisinde artırılması ile demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi ve özel sektörün bu alana olan ilgisinin yükseltilmesi, limanın geliştirilmesi ile birlikte düşünülmesi önerilen önemli politikalardır" dedi.

100. YIL HEDEFİ

Mersin Limanı'nın ticaret anlamında dünyanın en büyük limanlarından birisi olduğuna vurgu yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu da "Ülkemiz 2023 hedeflemesinde 15 milyon konteyner TEU yük kapasitesine ulaşmayı öngördüğümüz limanımız, yeni yatırımlar ve altyapılar ile uluslararası deniz taşımacılığının yönlendirici limanları arasında en güçlü adaydır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En güçlü aday Mersin Limanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN