Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlmek ilmek rekor

Hataylı kilim ustası Abdullah Akar, 35 metre uzunluğunda, 80 santimetre genişliğinde, dünyanın en ince ve uzun kilimini 45 günde dokuyarak dünya rekoru kırmaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 23.2.2013
Hatay'da unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatmak ve ilin adını en iyi şekilde tanıtmak amacıyla bir adım daha atıldı. Baba mesleği olan kilim dokumacılığını uzun yıllardır yaşadığı tüm zorluklara rağmen devam ettirmeye çalışan kilim ustası Abdullah Akar, Antakya Kent Konseyi'nin hazırladığı proje kapsamında dünyanın en ince ve uzun kilimini dokumaya törenle başladı. Antakya 2'nci Noteri Recep Alkan'ın kilimin başlangıç bölgesini mühürlemesinin ardından Antakya'daki atölyesinde ilmek ilmek rekoru dokumaya başlayan Akar'ı ailesi ve dostları da yalnız bırakmadı. Antakya Gönüllüler Konseyi Başkanı Tahir Dönmezer, günümüz teknolojisinin hızla gelişmesine paralel olarak eski el zanaatlarının da bundan nasibini aldığını ve yok olmaya yüz tuttuğunu söyledi.

REKOR UŞAK'IN ELİNDE

Kilim ustası Abdullah Akar, dünyanın en uzun kilimini noter huzurunda ilmek ilmek dokumaya başladı. 45 günde tamamlanacağı belirtilen 35 metre uzunluğunda ve 80 cm genişliğinde dünyanın en uzun kiliminin bittiğinde Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi için başvuruda bulunacak. Daha önce dünyanın en uzun kilimi 21 metre uzunluğunda 40 santimetre genişliğinde ve 52 metrekareyle Uşak'ta dokunmuştu. Rekor denemesinin başlangıç törenine Hatay Vali Yardımcısı Volkan Köksal, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, sanatçılar ve vatandaşlar katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlmek ilmek rekor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN