Tiyatro festivali yine gündeme oturacak

Giriş Tarihi: 24.2.2013

Adana Uluslararası Tiyatro Festivali 15'inci kez sanat dünyasıyla buluşacak. Festivalde bu yıl 7'si yabancı olmak üzere toplam 23 grup sahne alacak

Adana'da tiyatro festivali heyecanı yine başlıyor. Devlet Tiyatroları-Sabancı Adana Uluslararası Tiyatro Festivali, 15'inci kez düzenleniyor. Festivalde bu yıl 27 Mart - 30 Nisan tarihleri arasında 7 yabancı tiyatro, 7 devlet tiyatrosu, 4 özel tiyatro ve 5 gençlik tiyatrosu ağırlanacak. Organizasyon boyunca sokak etkinlikleri de gerçekleştirilecek.

DÜNYANIN EN UZUNU

Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Fırat Demirağ, Adana Uluslararası Tiyatro Festivali'nin dünyanın en uzun tiyatro festivali olduğunu belirtti. Bu yıl da bir aydan fazla süreceğini kaydeden Demirağ, katılımcı tiyatrolarla sözleşmelerin imzalanmasının sürdüğünü ancak kesinleşmeyenler olduğu için programı şuana kadar kamu oyuna ilan edemediklerini söyledi.

ATÖLYELERE DEVAM
Fırat Demirağ, festivalin bu yılki etkinlikleri için şunları aktardı: "Geçen sene ilgi gören atölye çalışmalarına bu sen de devam ediyoruz. Yetişkinler için özel Karagöz-Hacivat gösterisi yapılacak. Son dört senedir olduğu gibi yine Taşköprü'de sanat etkinlikleri düzenlenecek. Açılış ve kapanış törenleri yine Seyhan Nehri üzerinde ve Atatürk Caddesi'nde gerçekleşecek."

GEÇEN YIL 145 BİN KİŞİ İZLEDİ
Yapıldığı ilk yıl sahnelenen oyunları 9 bin 400 kişinin izlediği festivalde geçen yıl 145 bin izleyiciye ulaşıldı. Şimdiye kadar düzenlenen 14 festivalde toplam 337 bin kişi, izleyici koltuklarını doldurdu. Tiyatro dünyasına soluk veren grupları ağırlamasıyla ün yapan festivalde, geride kalan 14 yılda devlet tiyatrolarının yanı sıra, 66 ülkeden 70 yabancı grup, yurt içinden 70 özel tiyatro ağırlandı. Gruplar toplam 248 oyunu 525 temsilde sahneledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiyatro festivali yine gündeme oturacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN