Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaşla anlaşabilsin diye Siirt polisine iki dilde eğitim

Giriş Tarihi: 25.2.2013

Siirt Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Büro Amirliği'nin hazırladığı proje kapsamında, polis memurlarına Kürtçe ve Arapça kursu veriliyor. Polisler bu sayede vatandaşlarla daha kolay anlaşıp sorunlarını çözebilecek

Siirt Emniyet Müdürlüğü'nde polisler Arapça ve Kürtçe öğreniyor. İki dilde eğitim alan polisler toplumla daha hızlı kaynaşıyor. Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü'ne başvuran ve Türkçe bilmediği için sorununu anlatamayan yaşlı kadının imdadına Kürtçe kursunda dil öğrenen polisler yetişti. Polisler, yaşlı kadının sorununu dinleyerek şube müdürüne tercüme ettiler.

İLETİŞİME GEÇEBİLMEK İÇİN
Siirt Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amiri Mustafa Durmaz, insanlarla kendi dillerinde iletişim kurmanın daha verimli olduğunu belirterek, "Kürtçe bile Arapça bilen polis arkadaşların daha kolay bağ kurduğunu fark edince biz de en azından insanlarla üç beş kelime ile iletişime geçebilecek kadar Kürtçe ve Arapça öğrenmeye karar verdik" dedi.

GÜNLÜK 20 CÜMLE

Vali Ahmet Aydın'ın himayesinde Kürtçe ve Arapça kursu açtıklarını kaydeden Durmaz, "50 personelimiz Kürtçe öğrenmek için kursa başvurdu. 50 personelimiz de Arapça öğrenmek istedi. Birinci etap olarak günlük konuşmalarda en az 20 cümle ile normal hayatta vatandaşlarla iletişime geçmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

KÜRTÇE SEMİNER
Kürtçe ve Arapça kurs veren okul öncesi öğretmeni Suna Özdemir, toplum içerisindeki polislerin toplumun dilini bilmesi gerektiğini ifade ederek, "Daha önce çocuklara Kürtçe seminer veriyorduk. Bu kapsamda polis arkadaşlar bizden Kürtçe ders talebinde bulundular. Emniyet Müdürü ve Vali beyin de izni ile tam bir kadro ile ders vermeye başladık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşla anlaşabilsin diye Siirt polisine iki dilde eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN