Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El yapımı tekne mayısta suya iniyor

Giriş Tarihi: 1.3.2013

Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri tarafından 2012 yılında yapılmaya başlanan teknenin, mayıs ayında Akdeniz'e inmesi hedefleniyor

Mersin Valiliği tarafından ahşap tekne üretimine yönelik olarak başlatılan 'Ekmeğini Denizden Kazan Projesi'ne 2012 yılında dahil olan Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin el yapımı tekne çalışması sürüyor. Yaklaşık 3 ay sonra tamamlanması beklenen tekne Mersin Denizcilik Meslek Lisesi'ne gönderilecek.

20 ÖĞRENCİ YAPIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı'na Gemi Yapım Bölümü açılması için yapılan başvurunun kabul edilmesiyle öğrenci kayıtlarına başlandığını söyleyen lise öğretmeni Halil İbrahim Yüksel, "Bölümün açılmasının ardından 20 öğrenci kayıt yaptırdı. Biz bu kadar yoğun bir ilgi beklemiyorduk. Ama gönüllü olarak gelen bu öğrenciler çok önemli bir projeyle eğitimlerine başladılar" diye konuştu.

ÇALIŞKAN ÖĞRENCİLER
Atölyede çalışan öğrencilerin ellerinin bu işe yatkın olduğunu belirten Yüksel, "Bu bölümü tercih eden öğrencilerin çoğu ekonomik açıdan zor durumda olduğu için aynı zamanda başka yerlerde de çalışıyor. Bir öğrencimiz marangoz atölyesinde çalışıyor, bir diğeri hafta sonları fayans döşeme işlerine gidiyor. Sürekli iş ortamında oldukları için de burada zorluk çekmiyorlar" dedi.

MERSİN ÜRETİMDE GERİ

321 kilometre sahile sahip olan Mersin'de tekne yapımı için sadece 3 atölye bulunmasından dolayı bu bölümün açıldığını belirten Yüksel, "Türkiye, tekne üretimi açısından dünya 3'üncüsüFakat Mersin, ülke genelinde çok alt sıralarda yer alıyor. Biz de il genelinde sektörü geliştirmek ve ara eleman yetiştirmek için bu bölümü açtık" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El yapımı tekne mayısta suya iniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN