Türkiye'nin en iyi haber sitesi

110 yaşın sırrı az yemekte gizli

Gaziantep'te yaşayan ve Antep Harbi'ne tanıklık eden 110 yaşındaki Şeyho Geçici, uzun yaşamasının sırrının az yemek yemekte gizli olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 2.3.2013
Geçtiğimiz günlerde 110 yaşına giren Gaziantepli Şeyho Geçici, uzun ve sağlıklı ömrünü düzenli olarak az yemek yemeye borçlu. Gaziantep'in Arıl kasabasına bağlı Kabasakız köyünde yaşayan ve Fransızların Antep'i işgaline de tanıklık eden yaşlı adamın 7 çocuğu ve sayısını bilmeyecek kadar torunu var. Sağlık durumu gayet iyi olan Geçici'nin tek sıkıntısı iyi duyamaması.

ATATÜRK KURTARDI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ve Şehitkâmil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şeyho Geçici'yi evinde ziyaret etti. 1903 yılında doğan Şeyho Geçici, o yılların bir kabus gibi olduğunu, ancak Atatürk'ün üstün gayretleri ile memleketin kurtulduğunu anlattı. Geçici, o dönemde Antep'in ne kadar zor şartlarda olduğunu da bugün gibi hatırladığını ifade etti.

DUA ETTİ

7 çocuğu olduğunu ve torunlarının sayısını hatırlamadığını belirten Şeyho Geçici, çocuklarının şehir merkezinde yaşadıklarını belirtti. 90 yaşındaki eşi ile birlikte yalnız yaşayan Geçici, "Evimize kadar gelerek bizi ziyaret etmeniz beni mutlu etti. Allah da sizi mutlu etsin" diye Başkan Güzelbey ve Kaymakam Aydın'a dua etti.

ASKERE ÇAĞIRMADILAR

Yetim büyüdüğünü ve kendisini kimsenin askere çağırmadığını belirten Şeyho Geçici, ancak Antep Harbi'ni hatırladığını ifade etti. Kulaklarının duymadığını söyleyen Geçici, uzun yaşamayı ise az yemek yemeye bağladı. Geçici'den uzun yaşamanın sırrını dinleyen ve sağlık durumu ile ilgili bilgi alan Başkan Asım Güzelbey, yaşlı adamın Gaziantep'e getirilip bir hastanede chekup yaptırılacağını söyledi.

MAAŞ BAĞLANACAK
Şehitkâmil Kaymakamı Mehmet Aydın ise herhangi bir geliri olmayan Şeyho Geçici'ye emekli maaşı bağlanacağını söyledi. Aydın, "Başkanımızın beni bilgilendirmesi ile konudan haberdar oldum. Bugün de yaşlı amcamızı evinde ziyaret ederek sıkıntılarını dinledik. Allah kendisine uzun ömürler versin. Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
110 yaşın sırrı az yemekte gizli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN