Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımsal hasılada Türkiye ikincisi

Mersin 8'inci Uluslararası Tarım Fuarı'nda konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, "Mersin, tarımsal hasılasıyla Türkiye 2'ncisi" dedi

Giriş Tarihi: 2.3.2013
Mersin CNR EXPO Yenişehir Fuar Merkezi'ndeki 8'inci Uluslararası Tarım Fuarı Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever'in katılımıyla açıldı. Açılışta konuşan Sever, Mersin'in, tarımsal hasıla itibariyle Antalya'nın ardından 2'nci sırada yer aldığını belirtti. Sever, Mersin'in 1,3 milyar dolar olan 2012 ihracatının 810 milyon dolarla yüzde 62'sini tarım sektörünün oluşturduğuna dikkat çekti.

YENİ TÜRLER GELİŞTİRİLİYOR

Meyve sebze sektöründe 2,2 milyar dolarlık Türkiye ihracatının yüzde 21'inin Mersin'den gerçekleştirildiğini de bildiren Sever, "Narenciyede en erkenciden en geççiye kadar Mersin'e, Çukurova'ya özgü narenciye çeşitlerini geliştirmek istiyoruz. Yapacağımız ıslah çalışmalarıyla hedefimiz ağustos ayında portakal, mandalina hasadını başlatmak, mart ayı sonuna kadar da bu hasadı sürdürmek" ifadelerini kullandı.

MEYVEDE LİDER BÖLGE
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ise Mersin'in, meyve üretiminde Türkiye'de birinci sırada olduğunu belirterek Mersin'in tarımdaki yerine değindi. Bakan Yardımcısı Sever ve beraberindekiler Forza Fuarcılık tarafından düzenlenen Tarım Fuarı'nın açılışını gerçekleştirdi. Sever, fuardaki stantları da tek tek gezerek, firma temsilcileriyle bir araya geldi. Tarım Fuarı, 3 Mart 2013 tarihine kadar açılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımsal hasılada Türkiye ikincisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN