Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mültecilere eğitim

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin kentte yaşayan Suriyeli çocuklar için açtığı Suriye Bilgi Merkezi'ndeki okulda orta eğitime de başlandı

Giriş Tarihi: 3.3.2013
Gaziantep'te yaşayan Suriyeliler için açılan Suriye Bilgi Merkezi'ndeki okulda ilkokuldan sonra orta okul eğitimi de verilmeye başlandı. Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan merkezde öğrenciler için bastırılan Arapça kitaplarla Suriyeli ve Türk öğretmenler tarafından eğitim veriliyor. Merkezde, öğrenciler ve anneler için ayrıca ebru, mozaik yapımı gibi çeşitli kurslar da veriliyor.

AĞLATAN ŞİİR

Daha önce 1., 2., 3., ve 4. sınıfların eğitimin verildiği merkezde 5., 6., 7. ve 8. sınıf eğitimleri de Koordinatör Vali Veysel Yılmaz ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'in de katıldığı törenle verilmeye başlandı. Suriye'de yaşanılanları bir şiirle dile getiren bir kız çocuğunun Beşar Esed'i eleştiren ve Suriyelilerin kısa bir sürede özgür vatanlarına kavuşacaklarını anlatan şiiri töreni izleyen Suriyeli kadınları duygulandırdı, bazı kadınlar gözyaşlarına hakim olamadı.

YALNIZ BIRAKMADINIZ

Suriyeliler adına konuşan öğrenci velisi Firaz Masri ise bütün dünyanın kendilerini yalnız bırakmasına rağmen sadece Türkiye'nin destek verdiğine dikkat çekerek, "Türkiye'ye teşekkür ediyoruz. Bu desteğinizi hiçbir zaman unutmayacağız" dedi. Esed güçlerinin tüm ülkeyi bombalayarak yıktığını söyleyen Masri, "Bugüne kadar Halep'te bombalanmadık yer kalmadı. Halep Kalesi ile Emeviye Camii bile büyük zarar gördü. Oysa Emeviye Camii, İslam hilafetinin ülkemizdeki en büyük eserleri, Esed orayı da yıktı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mültecilere eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN