Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göz alıcı mağarada turizm hazırlığı var

Giriş Tarihi: 4.3.2013

Mersin'in Aydıncık ilçesinde, görüntüsüyle insanı büyüleyen Aynalıgöl Mağarası'nın turizme açılması için çalışma yapılıyor

Mersin'in Aydıncık ilçesindeki Aynalıgöl Mağarası, insanı büyüleyen görüntüsüyle turizme açılmayı bekliyor. Aydıncık Kaymakamı Özgür Körükçü, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) ile İl Özeli İdaresi'nin destekleriyle mağaranın içerisinde gerekli düzenlemenin yapılarak ışıklandırıldığını, ziyarete açılması için sadece yolun asfaltlanması ile suyun getirilmesi kaldığını söyledi.

FİLM SETİ GİBİ

Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Karahasanoğlu ise Aynalıgöl Mağarası ile ilgili yaptığı açıklamada, "Korku ve fantastik film çekmek isteyenler Aynalıgöl Mağarası'nı mutlaka görmeli" dedi. Türkiye'nin hiçbir yerinde bu güzellikte bir mağaranın bulunmadığını belirten Karahasanoğlu, doğa harikası mağaranın turizme kazandırılması için çalışmaların son aşamaya geldiğini resmi açılış için gün saydığını belirtti. Karahasanoğlu, Türkiye'de hiçbir mağara ile karşılaştırılamayacak Aynalıgöl'e yılda en az 100 bin turist çekilmesi gerektiğini söyledi.

30 MİLYON YILLIK

1999 yılında bulunan mağarayla ilgili Karahasanoğlu şöyle devam etti: "Yeryüzünden 50 metre derinlikte bulunan mağaramız, 30 milyon yıllık kalkeloik yapıdan oluşan bir doğa harikasıdır. Milyonlarca yıl el değmemiş bir yeryüzü cenneti olan Aynalıgöl, toplam 555 metreden oluşuyor. Mağaraya adını veren göl ise 150 metre uzunluğunda 40 metre genişliğinde, 47 metre derinlikte ve 89 metre yüksekliğe sahiptir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz alıcı mağarada turizm hazırlığı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN