Gaziantep'ten Çin'e mermer ihracatı

Giriş Tarihi: 5.3.2013
Gaziantep'te bir firma, Çin ve Irak'a mermer ihraç etmeye hazırlanıyor. Araban ilçesindeki mermer ocağından çıkarılan birinci sınıf mermerler, gönderildiği Çin ve Irak'ta beğenilince, firma sahipleri ürünlerini ihraç etmek için girişim başlattı. İşadamı Vakkas Çevik, Adanalı ortağı Mustafa Soner Azizoğlu ile ilçeye bağlı Doğan köyünde yaptıkları araştırmada, bölgede yüksek mermer rezervi olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

NUMUNE GÖNDERDİ

Bunun üzerine açtıkları mermer atölyesini ekipman desteğiyle güçlendirdiklerini belirten Çevik, "30 kişiye istihdam sağladığımız mermer ocağında yürüttüğümüz titiz ve yoğun çalışmanın ardından elde ettiğimiz beyaz mermerin yanı sıra birinci sınıf mermere 'gladyo fosilli' adını verdik. Bu mermerleri pazarlamak için Çin ve Irak'ta görüştüğümüz firmalara örnek numuneler gönderdik" dedi.

EKONOMİYE KATKI

Firmaların numuneleri beğendiğini belirten Çevik, "Gladyo fosilli mermeri Çinliler, beyaz mermeri de Iraklılar beğendi. İzmir'de gerçekleştirilecek Uluslararası Doğal Taş Fuarı'na katılarak Çinli ve Iraklı firmalarla kesin bağlantıları yapacağız. Böylelikle yılda 4 bin 900 metreküp mermer üretim kapasitesine sahip tesisimizden, bu iki ülkeye yapacağımız ihracatla ilçe ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'ten Çin'e mermer ihracatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN