Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maskelerimizi çıkarma zamanı

Psikolog Yaşam Yanardağ Çelik, sanal alemde insanların gerçek dışı bir karaktere büründüğünü belirterek, "Maskelerimizi çıkarmalıyız" dedi

Giriş Tarihi: 5.3.2013
Mersin'de özel muayenehanesinde hizmet veren ve aynı zamanda Cinsel Sağlık Enstitüsi Derneği (CİSED) Başkanı olan psikolog Yaşam Yanardağ Çelik, sosyal medyada sadece yazışarak kurulan iletişimin son derece sığ bir iletişim olmakla beraber tehlikeli ve yanlış bir yöntem olduğunu söyledi.

SANAL KİŞİLİK

Yaşamların sanallaştıkça oluşturulmaya çalışılan kimliklerin de bireylere özgü değil, başkalarının görmek istediği şekilde ve gerçek dışı geliştiğini bildiren Çelik, "Kişi sadece sanal alemde kendini var ettiği sürece gerçek yaşamda bunun için çaba harcamak zorunda hissetmeyecek. Çünkü zaten kabul gören bir kişilik oluşturduğunu düşünecektir" dedi.

YANLIŞ YÖNTEM
Bu gelişmelerin iletişim becerilerini olumsuz etkilediğini söyleyen Çelik, "Sanal iletişimi ele alacak olursak iletişimin pek çok öğesini kullanamadan sadece yazışarak kurduğumuz iletişim çok eksik kalacaktır. Beden dili, göz teması, ses tonu, vurgular ve daha bir dolu öğesi olmadan kurduğumuz iletişim son derece sığ bir iletişim olmakla beraber tehlikeli ve yanlış bir yöntemdir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maskelerimizi çıkarma zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN