2,20'lik komşuya özel kıyafet dikildi

Giriş Tarihi: 6.3.2013

Karışıklığın yaşandığı ülkesinden kaçıp Osmaniye'deki konaklama tesisine yerleşen 2 metre 20 santimetre boyundaki Suriyeli Cuma Türkmen için özel kıyafet dikildi

Ülkesindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve Osmaniye'deki konaklama tesisinde kalan 20 yaşında ve 2 metre 20 santimetre boyundaki Suriyeli Cuma Türkmen fiziği nedeniyle üzerine uygun kıyafet bulmakta sıkıntı yaşayınca, Koordinatör Vali Veysel Dalmaz devreye girdi. Suriye'nin Lazkiye kentine bağlı Bayırbucak bölgesinden gelen ve giysilerini getiremeyen Türkmen için, Vali Dalmaz'ın talimatıyla kentteki bir terzi özel kıyafet dikti.

BASKETBOL OYNADI

Suriye'nin en uzun boylu insanı olduğu belirtilen ve 'dev adam' olarak tanınan Cuma Türkmen, yaklaşık 6 ay önce ülkesinde yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığındıklarını, 1 ay kadar Şanlıurfa'da kaldıktan sonra Osmaniye'ye geldiğini anlattı. Şam ve Humus'ta basketbol oynadığını, 2 yıl önce şeker hastalığı nedeniyle basketbolu bırakmak zorunda kaldığını ifade eden Türkmen, 7 çocuklu ailenin tek oğlu olduğunu, akrabalarının içinde kendisi gibi uzun kimsenin bulunmadığını söyledi.

HİÇ AYAKKABIM OLMADI

Suriye'de kıyafetlerini özel olarak diktirdiğini, bugüne kadar terlik dışında ayağına bir şey giyemediğini bildiren Türkmen, Türkiye'ye apar topar geldikleri için kıyafetlerini de getiremediğini söyledi. Vali Dalmaz'ın kampı ziyaretinde bir ihtiyacı olup olmadığını sorduğunu dile getiren Türkmen, "Sayın Valimize apar topar geldiğimiz için kıyafetimin bulunmadığını, büyüklüğü nedeniyle hiç ayakkabım olmadığını ve hastalığım nedeniyle kullandığım ilaçlarımı buzdolabına koymam gerektiğini, fakat çadırımızda böyle bir imkan olmadığını söyledim. O da not alarak yardımcı olacağını söyledi. Kıyafetlerim geldi, hepsi üzerime göre dikilmiş" şeklinde konuştu.

KOLTUK BULAMIYORUM

Uzun boyu nedeniyle günlük hayatta çok zorlandığını vurgulayan Türkmen, şöyle devam etti: Burada herkes beni tanıyor ve çok seviyor. Ben de onlarla bir arada bulunmaktan dolayı mutluyum. Ama yemekhaneler gibi toplu mekanlarda, yemek ve televizyon izlemek için uygun tabure ve koltuk bulmakta güçlük çekiyorum. Kendime ait televizyonum olmasını çok isterim. Çünkü, NBA Ligini ve basketbolu çok seviyorum. Sporun bütün alanlarına ilgiliyim. Sağ olsun kıyafet sorunumu yetkililer çözdü. İnşallah yakında ayakkabım da olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2,20'lik komşuya özel kıyafet dikildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN