'Para basıyoruz' yalanına kandı

Diyarbakırlı işadamı Ahmet T.'nin 50 bin avrosunu, 'para basan makine' vereceklerini söyleyerek dolandıran 2 Liberyalı, İstanbul'da yakalandı

Giriş Tarihi: 6.3.2013
İnternetten tanıştıkları Diyarbakırlı işadamı Ahmet T.'ye (32) 'solisyon kullanarak avro basan makine' sattıklarını söyleyen Liberya vatandaşı Dia Amirov (26) ile aynı ülkeden Abaubalar Sow (36), 50 bin avroyu alıp kayıplara karıştı. İstanbul'da yakalanan zanlılar tutuklandı. İlginç dolandırıcılık olayı, Dia Amirov'un Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaşayan Ahmet T. ile internet üzerinden 'Francis' kod adını kullanarak tanışmasının ardından başladı. Amirov, arkadaşı Abaubalar Sow ile birlikte 22 Şubat'ta Diyarbakır'a giderek üç gün kaldı.

30 BİN AVRO VERDİ

Ellerinde solüsyon içerikli özel bir kimyasal madde olduğunu ve boş siyah kağıtları paraya dönüştürebildiklerini ifade eden Liberyalılar, siyaha boyadıkları gerçek 500 avroluk banknotları su sürdükleri pamuklar ile silerek yeniden eski haline dönüştürdü. İşadamı Ahmet T. ise siyah kağıttan yapıldığını sandığı paraları döviz bürosuna götürüp bozdurdu. Liberyalıların parayı çoğalttıklarına ikna olan Ahmet T. iki katını almak üzere iki Liberyalı'ya çoğaltmaları için 30 bin avro verdi.

Otelde yakalandılar
Zanlılar, Ahmet T.'ye "Solüsyon bozuk çıktı. İstanbul'a giderek yeniden almamız gerekiyor. Paralar kutunun içerisinde. Biz dönene kadar sakın açmayın" dedi. Solüsyon edinmek için Ahmet T.'den 20 bin avro daha alan şüpheliler, İstanbul'a giderek sırra kadem bastı. Liberyalılara ulaşamayan Ahmet T., konuyu işadamı olan yakın arkadaşı Salih B. ile paylaştı. Bir yıl önce aynı yöntem ile dolandırıldığı ortaya çıkan Salih B.'den gerçeği öğrenen Ahmet T., paraların içerisinde olduğunu zannettiği beyaz kutuyu açtı. Dolandırıldığını fark eden Ahmet T., polise giderek şikayetçi oldu. Kaldıkları otelde yakalanan dolandırıcılar tutuklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Para basıyoruz' yalanına kandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN