Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atatürk barajı kızıla boyandı

Erozyon ile baraj göletine akan verimli topraklar, mavi suları kızıla döndürdü.

Giriş Tarihi: 8.3.2013 10:39
'ın verimli toprakları, yağan yağmurlarla birlikte rakımı daha düşük olan 'ne akmaya devam ediyor.
Atatürk Baraj Göleti'nin Sitilce bölgesi kızıla boyandı. Erozyonla birlikte Adıyaman'ın verimli tarım arazileri baraj göletini doldurmaya devam ediyor. Her yıl tonlarca ağırlığında toprak, yağışlarla birlikte gölete dökülüyor.

Türkiye yılda bir Kıbrıs adası büyüklüğünde verimli tarım arazisinin erozyon ile kaybederken, Adıyaman'da da bu oran oldukça yüksek. Toprakların suyla baraja aktığı göletin bir bölümü kızıla boyanırken, martılar çamurlu bölgede balık avlayamaz oldu. Adıyaman merkez ile baraj göleti arasında bin metre rakım farkının olduğunu belirten uzmanlar, bundan dolayı yağışla birlikte toprakların doğrudan akışkan bir şekilde gölete aktığını dile getirdi.

Orman mühendisi Suat Tekin, Adıyaman'ın son yılların en yağışlı dönemini geçirdiğini ifade ederek, 'Tahminimizce Adıyaman son 30 yılın en yağışlı dönemini geçiriyor. Yağışlı bir rejim ile karşı karşıyayız. Bunu Atatürk Barajı göl alanına dolan su ile birlikte, sulama barajlarının dolma süresinden çok önce dolmasından anlamaktayız.
Bunun beraberinde getirdiği en büyük risk erozyon olayıdır. Yağışlar beraberinde silitasyon ve meteryali taşıyarak Atatürk Barajı göl alanına taşıyor, orayı dolduruyor.

Bu yağış sularının erozyona ve beraberinde malzeme taşımasının birçok nedeni var ama en önemli iki nedeni ormansızlaşma ve yanlış arazi kullanımı. Ormanların miktarını artırmazsak, yanlış arazi kullanımının önüne geçmezsek bu devam edecek. Taşınan malzeme Atatürk Barajı'nın göl alanına biriktiği için mevcut su toplama miktarını, su toplama alanını, su toplama rezervini daraltarak ömrünü kısaltacaktır' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk barajı kızıla boyandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN