Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğretim görevlisinden domuz kovar projesi

Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Abdullah Kurt, otomobilin dörtlü sinyalindeki göz yanılmasını görüp öğrencileriyle domuz kovar yaptı

Giriş Tarihi: 8.3.2013
Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesindeki Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksek Okulu'ndaki öğretim görevlisi Abdullah Kurt, araç sinyalindeki yansımayla göz yanılmasını görüp öğrencileriyle birlikte güneş paneliyle çalışan domuz kovar cihazı yaptı. Kurt, cihazların insanların duyamadığı ultrasonik seslerle hayvanlara ses frekansı göndererek rahatsız edip bahçelere girmelerini önlediğini söyledi.

ETKİLİ OLDU

Projenin 3 yıllık bir çalışma olduğunu ifade eden Abdullah Kurt, "Geçen yıl öğrencilerimle proje dersinde bu cihazları yaptık ve 4 ayrı bahçede denedik. Yüzde yüz verim aldık. Ama gördük ki güç sarfiyatının fazla olması nedeniyle 2 gün güneş görmediği zaman sistem duruyordu. Bunu önlemek için de aküyü ve güneş panelini büyütmemiz gerekti. Bu nedenle de yüksek frekanslı yayın darbesiyle tarlaları zararlardan korumayı düşündük ve gerçekleştirdik. Bu da etkili oldu" dedi.

GECE-GÜNDÜZ KORUYOR

Sistem sayesinde tarlalara domuz ve diğer zararlı canlıların gelmediğini vurgulayan Kurt, "Bu sisteme yeni sistemler ilave ederek geri bildirim veya bahçe sahibine sinyal verme alıcı verici sistemi ile haber iletmesini düşünüyoruz. Şu andaki sistemimizin üzerinde zaten gece ve gündüz modu var. Gündüz ve gece farklı çalışıyor. Ürünleri hem gece hem de gündüz zararlarından korumuş oluyoruz. Bu sistemi daha çok geliştirerek, milletimize köylümüze faydalı olmayı düşünüyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğretim görevlisinden domuz kovar projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN