Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Koca'man yürekler organlarını paylaştı

Her gün onlarca kadın şiddet görürken, Kahramanmaraş, İskenderun ve Malatya'da Fatik Gönen, Fadime Gülmez ve Adile Sevinçhan, eşlerinin verdiği organlarla hayata tutundu

Giriş Tarihi: 9.3.2013
Çiftler arasında sevgi bağı güçlü kurulduğunda neler olabileceği, Kahramanmaraş, İskenderun ve Malatya'da kanıtlandı. Gazetelerde her gün kadına şiddet haberleri yürek burkarken, Fatik Gönen, Fadime Gülmez ve Adile Sevinçhan, eşlerinden fedakarlık gören şanslı kadınlar arasında yer aldı. Gönen, Gülmez ve Sevinçhan, eşlerinin bağışladığı böbreklerle sağlıklarına kavuştu.

CÜZDANI DEĞİL GÖNLÜ ZENGİN
Hatay'ın İskenderun ilçesinde kağıt toplayarak geçimini sağlayan Kamber Gülmez, 7 yıl önce evlendiği Fadime Gülmez'e böbreğini verdi. Bir çocuk annesi Fadime Gülmez eşi için "Cebi zengin değil ama gönlü çok zengin. Belki bana tek taş pırlanta alacak parası hiç olmayacak ama böbreğiyle hayata bağlaması, bu dünyanın en değerli hediyesi oldu. Hemşireyle bana kırmızı gül gönderip eliyle bana yolladığı öpücü hâlâ gözlerimin önünde" dedi.

TIRNAĞINA DEĞİŞMEM

Sokaklarda topladığı kâğıtları satarak kazandığı günlük 15-20 lira ile çocuğunun süt parasını çıkarmaya çalıştığını söyleyen Kamber Gülmez ise Ankara'da bir hastanede nakil için araştırma yaparken kendi gibi eşine böbrek arayan bir kişinin böbreğine 320 bin lira vermeyi teklif ettiğini anlattı. Kamber Gülmez, "Adam, maddi sıkıntımızdan yararlanmak istededi. Ama ben teklifini kabul etmedim. Eşim, bir tırnağını bile dünya malı için değişmeyecek kadar çok seviyorum" dedi.

7 YIL SONRA KABUL ETTİ
Malatya'da yaşayan 3 çocuk annesi Adile Sevinçhan da eşinin böbreğiyle sağlığına kavuşanlardan. Ama Adile hanım, eşi Ramazan Sevinçhan'ın 'Böbreğimi vereyim' teklifini, 7 yıl boyunca 'Bana bir şey olursa çocuklara sen bakarsın, tek böbrekle kalma' diye reddetmiş. Ama bir türlü bağış yoluyla böbrek nakli olamayınca, çocuklarının da baskısıyla eşinin teklifini kabul etmiş. Geçen yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yapılan ameliyatla eşinin böbreğini almış.

ÇOK ŞANSLI BİR KADINIM
Adile Sevinçhan "Artık yaşama dört elle sımsıkı sarılmaya başladım" diye özetlediği duygularını şöyle anlatıyor: "Önce bu hayatı sonra böbrekleri paylaştık. Şimdi eşimin böbreğiyle yeni bir hayata başladım. Üç çocuğumuz ve eşimle birlikte mutlu bir hayat sürdürüyoruz. Böyle fedakar bir hayat arkadaşına sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum" dedi.

SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYESİ OLDU
Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Soğukpınar köyünde, 4 yıldır böbrek rahatsızlığından tedavi gören 8 çocuk annesi Fatik Gönen (52), eşi Ali Gönen'in (53) geçtiğimiz 14 Şubat Sevgililer Günü'nde bağışladığı böbrekle yaşama tutundu. Ali Gönen "Doktor beye söyleyip bu günü özellikle seçtim. Yıllardır ne sevgililer günü, ne başka bir günü görüp yaşamadık" dedi.

HİÇ HEDİYE ALMAMIŞTIM

Ali Gönen, "Biz birbirimize yüksek sesle dahi konuşmadık. 35 yıl ona hiç hediye almadım ama böbreğimi verdim" dedi. Eşinin verdiği böbrekle hayata yeniden tutunan Fatik Gönen ise "Eşimle yıllardır çok mutluyduk. Şimdi çok daha mutlu olacağız. Benim hayatımı kurtardı. Ben de ona saglığı için her şeyimi vermeye hazırdım. Kuran'da da var. Kim bir insana hayat verirse, sanki tüm insanlara hayat vermişçesine sevap kazanır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Koca'man yürekler organlarını paylaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN