Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fedakâr Fahriye ailesini omuzladı

Giriş Tarihi: 13.3.2013

Fahriye Saltekin, felçli babası, kolları ve ayaklarını kullanamayan annesi ve üniversite öğrencisi kardeşi için hiç evlenmeyip ailesinin yükünü omuzladı

Mersinli Fahriye Saltekin (49), tüm kadınlara örnek olacak bir mücadele örneği sergilerken, özverisiyle şaşırtıyor. Arkadaşları evlenip yuva kurarken o, tam 18 yıldır felçli olan babası, 2 yıl önce geçirdiği kazadan sonra ellerini ve ayaklarını tam olarak kullanamayan annesi ve üniversitede okuyan kardeşinin geçimi ve bakımı için kendini feda etti. Bütün hayatını annesi, babası ve kardeşine adayan Saltekin, bahçe işlerinde geçen yıllarının ardından son 4 yıldır da mikro kredi sayesinde girdiği tekstil sektöründe ailesinin geçimi için ter döküyor.

SORUMLULUĞU ALDI

Fahriye Saltekin'in herkesin altından kalkamayacağı sıkıntılarla, babasının 18 yıl önce bel fıtığı ve geçirdiği ameliyattan sonra felç olmasıyla tanıştı. Babası çalışamadığı için evin sorumluluğunu alan Fahriye Saltekin, önce bahçe işlerinde çalıştı. Uzun yıllar böyle devam eden Saltekin, bir meslek sahibi olmak amacıyla gittiği Halk Eğitim Merkezi kursunda, Mersin Valiliği tarafından verilen mikro kredi desteğinden haberdar oldu. Dönemin Valisi Hüseyin Aksoy, bundan 4 yıl önce Fahriye Saltekin'e kredi vermekle kalmadı, onu önce iş sonra da işyeri sahibi yaptı. Saltekin yaşadıklarını şöyle özetledi: "İçinde bulunduğum çaresizlik beni çözüm üretmeye yöneltti. Mikro krediye başvuru yapabilmek için 5 arkadaşımızla bir araya gelerek mikro krediye başvurduk. Sonuç olarak başardık."

HASTA BABASINA LİGHT KURABİYE
Yaşadığı sıkıntıları fırsata dönüştürmeyi başaran Saltekin, Mersin'de bir ilk olan light kurabiyelerle yeni bir girişime de imza attı. Şeker hastası babasına yemek yapabilmek için diyetisyenden aldığı tavsiyelerden yola çıkan Fedakâr Fahriye kadınlara seslenerek, "Ekmek paramı her şekilde çıkarmak için çabalıyorum. Benim gibi hayatla mücadele eden birçok kadın var. İsteyen beni ve benim gibileri örnek alabilir" diye konuştu.

YASEMİN TOKLUCU/MERSİN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fedakâr Fahriye ailesini omuzladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN