Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımın başkentinde tarım müzesi hazırlığı

Tarım sektörü için dünyanın en önemli bölgelerinden biri olan Adana'da bir tarım müzesi kurulması için Özler ailesi ve kurumlar iş birliği yaptı

Giriş Tarihi: 13.3.2013
Tarımda Türkiye'nin başkenti olarak gösterilen Adana'da, tarım müzeki kurulması için işbirliği protokolü imzalandı. Adana'nın tanınan çiftçi ailelerinden Özler'in aile şirketi Özler Tarım Ürünleri A.Ş.'nin hayata geçirmek amacıyla hazırladığı Tarım Müzesi Projesi, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Adana Güçbirliği Vakfı (AGV), Adana Ticaret Borsası (ATB) ve Adana Çiftçiler Birliği'nin de (AÇB) desteğini aldı. Bir araya gelen 5 paydaş, Adana Tarım Müzesi İşbirliği Protokolü'nü törenle imzaladı. Abdioğlu köyünde, tarım araç ve ekipmanlarının toplanacağı 2 yerden biri olan ve Özler'e ait tesislerde yapılan törende konuşan AGV Başkanı Prof. Dr. A. Hamit Serbest, Adana'nın ülke ekonomisinde tarım yönünden sahip olduğu ağırlığı vurgulamak amacıyla tarım müzesi kurmak istediklerini söyledi.

YAŞAYAN BİR MEKAN

Müze oluşturmanın masraflı bir iş olduğunu ve yaşatılması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Serbest, şöyle dedi: "Bu müze toplanacak eşyalarla sınırlı kalmayacak. Biz yaşayan mekan yaratma amacındayız. Yörenin yiyecekleri, sebzesi, meyvesi, yemeklerinin de sunulacağı, insanların oraya icabında piknik yapmak için gidecekleri, okul öğrencilerinin yöresel kültürleri tanımak için götürülecekleri bir alan, tarımla ilgili tüm teknolojik gelişmeleri de görebilecekleri mekan olmalı. Hayalimiz budur, devletten talebimiz de bunun için arazi sağlamasıdır."

ATA MİRASI SERGİLENECEK
Özler Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özler de Adana'ya kazandırmak istedikleri Fen Lisesi projesi ile birlikte atadan kalma tarım araçlarının, aletlerinin sergileneceği müze fikri ile hazırlık yapmaya başladıklarını, diğer kurumların da destek ve ilham vermesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. AÇB Başkanı Behçet Homurlu ise, bölgelerin kültürleri ile tanındığını vurgulayarak, "Adana, öncelikle tarım bölgesi olarak Türk tarihine geçmiştir. Ağalarımız sinemalara konu olmuştur. Şu anda da Adana'yı 'tarımın başkenti' olarak ifade ediyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımın başkentinde tarım müzesi hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN