Mardin'de turizm barışla kazanacak

Son günlerin gündemi 'barış süreci', Mardin'de turizm sektörüne yaradı. İyimser havanın etkisiyle, tarini kente turist akını başladı

Giriş Tarihi: 18.3.2013
Tarihinde 32 medeniyete ev sahipliği yapan 7 bin yıllık Mardin'e, havaların ısınması ile birlikte yerli turist akını da başladı. Barış ve kardeşlik sürecindeki iyimser hava Mardin'de turizmde yansıdı ve hafta sonu tarihi kent adeta turist kaynadı. Bahar mevsiminin başlangıcı ile birlikte tarihi kentte sezon hareketlenirken, yerli ve yabancı turist yoğunluğu bu kez her zamankinden fazla oldu. Turistler en çok Mardin Müzesi, Kasımiye, Zinciriye medreseleri, Duyrulzafaran Manastırı, Hatuniye Medresesi, Kırklar Kilisesi, Ulu Cami'ye ilgi gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2001 yılında UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aday şehir gösterilen Mardin'de, bu yıl en az 2 milyon turist ağırlanması hedefleniyor. Bir yandan restorasyon bir yandan da beton binaların yakıldığı tarihi kentte, kentsel dönüşüm projesi kapsamında toplam 540 adet betonarme bina yıkılacak.

BU YIL DAHA GÜZEL
Selçuklu ve Artuklu mimarilerinin göz kamaştıran tarihi mekânlarına adeta akın eden yerli turistlerden Selma Yarar, gezdiği Kasımiye Medresesi için "Çok beğendim. Gerçekten tarih kokuyor. Böyle yerler çok iyi korunmalı" dedi. Şanlıurfa'dan gelen Murat Can da Mardin'deki mekanları çok güzel gördüğünü ve sahip çıkılması ve korunması gereğine dikkat çekti. Emine Şık ise herkese Mardin gezisi önerdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin'de turizm barışla kazanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN