Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet izniyle define arıyor

Giriş Tarihi: 23.3.2013

Mersin'de ilkel bir ağaç çubuğunun verdiği işarete göre tonlarca altın olduğuna inanan madenci Hikmet Rençber, yaklaşık 200 bin lira harcayarak, resmi izinle define arıyor

Mersin merkez Toroslar Belediyesi'nin yeşil alanında 5 ile 8 ton arasında altın olduğuna inanan madenci Hikmet Rençber, yaklaşık 7 ay önce kazı izni için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne başvurdu. Aylar süren çalışma sonrası Mersin Valiliği'nden define arama ruhsatını alan Rençber, kazı çalışmalarını sürdürüyor.

BİRKAÇ GÜNDE BULURUZ

Toroslar Belediyesi'ne ait yeşil bir alanda geçen hafta define aramaya başlayan Rençber, iş makineleriyle sürdürülen kazı çalışmalarının 1-2 gün içerisinde sonuç vereceğini söyledi. Mesleğinin madencilik olduğunu, madenleri de ağaç dalıyla keşfettiğini ve şu an kazı yapılan yeri tesadüfen ölçüm yaparken fark ettiğini ifade eden Rençber, "Ağaç dalıyla yaptığım tespitin ardından teknik malzemelerle tekrardan incelemeler yaptık ve burada define olduğunu gördük. Bunun için de kazıyı başlattık" dedi. Kazı çalışmalarında yaklaşık 200 bin lira harcayan ve bu çalışmalar sonucunda yüklü miktarda altına ulaşacağına inandığını belirten Rençber, "Buradan define çıkardığımızda Mersin'in gururu ve iftiharı olacağız. Çalışmalarımızı, bir veri aldığımızdan dolayı sürdürüyoruz. Bu verimiz de kesindir ve bundan da hiçbir endişemiz yoktur" dedi. Rençber, kanun gereği kazı sonucunda bulacağı definenin yüzde 50'sinin devlete, yüzde 10'nun arsa sahibi olan belediyeye verileceğini, kendisine kalan bölümden de yüzde 5'ini engellilere bağışlayacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet izniyle define arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN