Gebelerde vitamin mineral takviyesi

Anne adaylarının düzenli ve yeterli beslenmesi bebekten önce anne sağlığı içindir. Doktor önermedikçe gebeliğin ilk 4 ayında ek desteğe gerek yoktur

Giriş Tarihi: 23.3.2013
Anne karnındaki bebek göbek kordonuyla bağlı olduğu anneden kan yoluyla gerekli besinleri alır. Eğer anne yetersiz besleniyorsa bebek ihtiyacını annenin depolarından karşılar, o nedenle düzenli ve yeterli beslenmek bebekten önce anne sağlığı içindir. Peki hangi durumda vitamin-mineralleri gebe takviye olarak almalıdır veya rutin olarak takviye yapılmalı mıdır?
Demir: Gebeliğin ilk 4 ayında ek desteğe gerek yoktur, sonrasında kan sayımında düşmeyi engellemek için koruyucu olarak günde 30 mg demir ancak kansızlık varsa 60-100 mg tedavi dozunda demir takviyesi uygundur. Gereksiz demir tableti alınmasının mide-barsak bozuklukları yapma yanında bağışıklık sisteminin 2 önemli elemanı olan bakır ve çinko eksikliğine yol açabileceği de unutulmamalıdır.
Kalsiyum: Diyetle yeterince alınıyorsa, günlük 1 kg süt-süt ürünü, takviye olarak alınması gereksizdir. Kalsiyum tüketimiyle gebelik tansiyonu ve erken doğumun önlenmesi arasında ise kesin bir ilişki yoktur.
Çinko: Desteği rutin olarak önerilmemektedir ancak iyi beslenemeyenlerde erken doğumu önlediğine dair bulgular mevcuttur.
Magnezyum: Takviyesinin faydalı olduğuna dairse kesin kanıt yoktur.
Folik asit: Gebelikten 3 ay önce kullanılmaya başlanmasının nöral tüp kusurlarını azalttığı bilinmektedir. O nedenle günlük 400 ug gebelik planlandığından itibaren alınmalıdır. Son söz, muhakkak ki doktorun önerisine göre davranılmalıdır ancak gebelik planlandığında başlanıp 4. aya kadar folik asit tableti ve kansızlığı olmayanlarda koruyucu doz, olanlardaysa tedavi dozunda demir takviyesi alınması üzerinde kesin mutabakat vardır, gebeliğe özgü multivitamin tabletiyse gerektiğinde günde sadece 1 tb alınmalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelerde vitamin mineral takviyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN