Türkçe Olimpiyatları'nın Irak finali büyüledi

11'inci Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Irak Şarkı ve Şiir Finali, Adana Menderes Spor Salonu'nda muhteşem bir atmosferde tamamlandı

Giriş Tarihi: 23.3.2013
Bu yıl 11'inci kez düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın Irak Şarkı ve Şiir Finali, Adana Menderes Spor Salonu'nda gerçekleşti. Yarışmada adayların performansları izleyenleri büyüledi. 'Anadolu ve Mezopotamya Kardeş Kültürler Şenliği' adıyla yola çıkan Irak Fezalar Eğitim Kurumları'ndaki 90 öğrenci ile 18 finalistin seslendirdiği Türkçe şarkı, şiir, skeç ve halk oyunları gönülleri mest etti. Yaklaşık üç saatlik etkinlikte binlerce davetlinin alkışlarıyla kucakladığı Iraklı öğrenciler, dostluk ve kardeşlik mesajı verdi.

İNSANLIK DAVASI
Öğrencilerin toplamda 15 farklı gösteriyle çıktıkları finalin sonunda İbrahim Tatlıses'in ses rengini hatırlatan Erbil Işık Ortaokulu'ndan Geylan Tahir Anver, 'Urfalıyım ezelden' parçasıyla; yerel kıyafetlerle platforma çıkan Kerkük Çağ Erkek Lisesi öğrencisi Mustafa Suphi Nurettin, 'Şevko' türküsüyle 'şarkı' dalında dereceye girdi. Kerkük Çağ Kız Lisesi'nden Zeynep Haydar Zeynelabidin'in okuduğu 'Siyah gözlerine beni de götür'; Süleymaniye Kız Lisesi'nden Lalan Latif Aşık Veysel'e ait 'Dava insanlık davası' başlıklı şiiriyle birinciliğe layık görüldü. Finalist öğrenciler başarı belgesi ve plaketlerinini Dünya TV Genel Müdürü Remzi Ketenci'nin elinden aldı.

HEYECANLA İZLENDİ

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Yüreğir Kaymakamı Turgut Subaşı, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Aladağ Belediye Başkanı Yusuf Baş, Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan'ın yanı sıra salonu dolduran Adana halkının baştan sona heyecanla izlediği etkinlikte, sponsor kurum ve kuruluşlar günün anısına 'plaketle' ödüllendirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkçe Olimpiyatları'nın Irak finali büyüledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN