Kantin derdini bitirecek proje

Giriş Tarihi: 24.3.2013

Çukurova Üniversitesi merkez yerleşkesinde dağınık ve denetimden uzak kantin ve kafeterya karmaşası, üniversite çarşısı ile sona erecek

Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) yıllardır süren kantin ve kafeterya karmaşası, ÇÜ Kuzey Kampusu Alışveriş Kültür Sanat ve Tasarım Merkezi ile sona erecek. Yerleşkede gecekondu görünümünü andıran kantinlerin yerine yapılacak olan yeni çarşı, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin her türlü ihtiyacına cevap verebilecek. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu ile birlikte detaylarını anlattığı proje sayesinde dağınık halde olan ve denetlenemeyen kantin ve kafeterya sorununun çözüleceğini belirtti.

10 KİŞİLİK EKİP HAZIRLADI

Kafeterya sorununu çözmek ve işleyişi kontrol altına almak için arayışlara girdiklerini belirten Rektör Mustafa Kibar, Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan bir master plan ekibiyle birlikte proje geliştirdiklerini ve kampus için en ideal olabilecek yere çarşı kurmaya karar verdiklerini söyledi. 10 kişilik ekibin birkaç ay çalıştığını anlatan Kibar, ileride yapılacak fakülteleri de hesaba katarak çarşının yerini belirlediklerini söyledi.

YÜRÜYÜŞ MESAFESİNDE

Hazırlanan 3 proje arasında en verimli olacağını düşündükleri projeyi biraz da revize ederek hayata geçirmeye karar verdiklerini anlatan Kibar, "Çarşıyı kütüphanenin doğusunda, R1 ve R2 derslikleri ile Ziraat Fakültesi arasında kalan alana yapmaya karar verdik. Çünkü bu civarda 30 bine yakın öğrenci var. Çarşı hemen her fakülteye yürüyüş mesafesinde olacak. 1 ve 1,5 katlı yapılar, ağaç boyunu aşmayacak ve yeşillerin arasında bir model olacak" dedi.

HAZİRAN 2014'TE AÇILIŞ

Daha önce yap-işlet-devret modeliyle hazırlamayı düşündükleri çarşıyı kendi kaynakları ile hayata geçirmeye karar verdiklerini ifade eden Kibar şunları aktardı: Projeyi kendi kaynaklarımızla hayata geçireceğiz. İhale izni ve statik hesapların yapılmasıyla sonbaharda temel atmayı planlıyoruz. Ödenek hazır. Mevzuat işlemleri tamamlandıktan sonra temel atabileceğiz. 2014'ün haziran ayında hizmete sunmuş olacağız.

24 HİZMET SEKTÖRÜ
Çarşının 3 bin 100 metrekaresi kapalı, toplam 15 dönümlük bir alana kurulacağını aktaran Prof. Dr. Kibar, "Çarşı tamamlandığında 24 çeşit hizmet sektörü olacak. Sağlık Spor Kültür Daire Başkanlığımız, şimdiki kantinlerin yönetildiği gibi çarşıdaki dükkanları kiraya verecek. Bu çarşı kurulduktan sonra dağınık kantinler kalkacak. Kantin sahipleri buradaki işyerlerini kiralayarak hizmetlerini sürdürebilecek" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kantin derdini bitirecek proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN