Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağın'ın köprü hasreti önümüzdeki yıl bitecek

Elazığ'a gitmek için 120 kilometrelik Arapgir güzergâhı yerine 40 yıldır Keban Baraj Gölü'nde feribot kullanan Ağınlılar, yapımı süren 520 metre uzunluğundaki köprünün 2014'te açılmasını bekliyor

Giriş Tarihi: 25.3.2013
Elazığ'a gitmek için 40 yıldır genellikle Keban Baraj Gölü'nde feribotla ulaşımı tercih eden Ağınlılar, yapımı devam eden 520 metre uzunluğundaki köprünün 2014'te açılmasını istiyor. Keban Baraj Gölü'nün su tutmaya başladığı 1973 yılından itibaren ulaşımda genelde feribot kullanan Ağınlılar, karayolu ulaşımı konusundaki sorunun kısa sürede çözülmesini umut ediyor.

KÖPRÜYÜ BEKLİYORLAR

Malatya'nın Arapgir ilçesi üzerinden 120 kilometrelik yolu kullanmak yerine feribot ve karayoluyla 2 saat süren güzergahtan Elazığ'a giden Ağınlılar, köprünün bir an önce açılmasını talep ediyor. Feribot seferlerinin belirli saatlere kadar olması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını, ek seferlerin de sorunun çözümü için yeterli olmadığını belirten vatandaşlar, köprünün 2014'te açılmasını bekliyor.

İLÇE BOŞALDI
Ağın Belediye Başkanı Mustafa Yentür, nüfusu 2 bin civarında olan ilçede, baraj yapılmadan önce 8 bin kişinin yaşadığını dile getirerek, "İlçemizde baraj yapıldıktan sonra vatandaşlarda bir tedirginlik oldu. Köprü sorunu olduğu için vatandaşlarımız yakın illere, ilçelere göç etti. Göç edenlerin, baraj yapıldıktan sonra ilçemize dönmesini umut ediyoruz. İlçemizde 600 evimiz boş bekliyor" dedi.

520 METRE UZUNLUĞUNDA
İki şeritli, 13 metre genişliğinde ve 280 metresi su üzerinde olmak üzere 520 metre uzunluğundaki köprünün yapım işinin, 33,5 milyon liraya ihale edildiği belirtildi. Köprünün üst yapısı bitirilerek, 2014 asfalt sezonunda açılması öngörülüyor. Köprünün ve bölgede yapımı süren duble yolların bitmesiyle Elazığ-Keban-Ağın-Kemaliye güzergahında rahat ulaşım imkanına kavuşulacağı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağın'ın köprü hasreti önümüzdeki yıl bitecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN