Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigortasız ölüme 6 yıl hapis istemi

Giriş Tarihi: 27.3.2013

Adana'da sigortasız çalıştırıldığı plastik fabrikasında kafasını pres makinesine kaptırarak ölen 13 yaşındaki Ahmet Yıldız'ın tutuklanan patronu hakkında 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istendi

Adana'da sigortasız çalıştırıldığı plastik fabrikasında kafasını pres makinesine kaptırarak feci şekilde yaşamını yitiren 13 yaşındaki Ahmet Yıldız'ın tutuklanan patronu Ali Koç (30) hakkında "Taksirle ölüme neden olma" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. Ali Koç, çocuğun işinin temizlik ve çay işleri olduğunu söylemiş, "Gerekli uyarıları yapmıştım. Kusurum yok. Kusurlu çocuk" demişti.

SİGORTASIZ ÇALIŞIYORDU

Olay, 14 Mart 2013 günü Güzelevler Mahallesi, Mobilyacılar Sitesi'nde faaliyet gösteren Ali Koç'a ait fabrikada meydana geldi. Şehit Öğretmen Sait Korkmaz İlkokulu 7'inci sınıf öğrencisi olan Ahmet Yıldız, okuldan arta kalan zamanlarda, aile bütçesine katkı ve harçlık için Ali Koç'a ait fabrikada haftalık 100 TL'ye çalışmaya başladı. Çay ve temizlik işlerine bakacağı söylenen çocuğa sigorta yapılmadı.

PRES MAKİNESİNE SIKIŞTI
İddiaya göre Ahmet Yıldız'ın kafası pres makinesine sıkıştı. Ağır yaralanan çocuk, hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı. Gözaltına alınan işyeri sahibi tutuklandı. Cumhuriyet savcısı olayla ilgili hazırladığı iddianamede "Ölümün meydana gelmesinde 13 yaşındaki Ahmet Yıldız'ı gerekli işyeri güvenliği önlemlerini de almadan sigortasız çalıştıran Ali Koç'un kusurlu olduğu anlaşılmıştır" dedi.

ÖLEN ÇOCUĞU SUÇLADI
6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak olan Koç, "İyi niyetimin kurbanı oldum. Önce işyerimde çalıştırmak istemedim. Babası ve kendisi paraya ihtiyaçları olduğunu söyleyip acındırınca işe aldım. 16 yaşında olduğunu düşündüğüm Ahmet, öğlenden sonra temizlik ve çaya bakıyordu. Uyarmıştım. Kusurum yok. Kusurlu ölen çocuktur" demişti. Ağabey Tahsin Yıldız, patrondan şikayetçi olduklarını söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigortasız ölüme 6 yıl hapis istemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN