Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vahşi cinayete Yargıtay tokadı

Adana'da boğazı kesilerek öldürülen İsmail Erbek'in katil zanlısı Selim Öğredik'e Yargıtay şoku. Yargıtay 20 yıl hapsi az buldu

Giriş Tarihi: 28.3.2013
Adana'da 2010 yılında boğazı kesilerek öldürülen değnekçi İsmail Erbek'in (51) katil zanlılarından 19 yaşındaki Selim Öğredik'in 20 yıl hapis cezasını az bulan Yargıtay kararı bozdu. Yargıtay'ın asli fail olarak yeniden yargılanmasını istediği tutuklu Selim Öğredik, "Nitelikli insan öldürme, yağma" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı. Öğredik'in cezası iyi halden dolayı müebbet hapse çevrilirken, yağmadan ise 10 yıla mahkum edildi.

BOĞAZINI KESTİLER
İsmail Erbek, 14 Kasım 2010'da Ali Hocalı Köyü yakınlarındaki bir tarlada boğazı kesilerek öldürüldü. İddialara göre Ali Yeşil, parkta tanıştığı İsmail Erbek'in güvenini kazanmak için önce traş ettirdi. Daha sonra da taksi çağırarak evine götürmeye karar verdi. Ali Yeşil ve yeğeni, Elbek'i ıssız bir yerde araçtan indirdikten sonra 200 TL'sini alıp, öldürdü.

İFADE DEĞİŞTİRDİ
Ali Yeşil önce yeğeni yalanlamış, "Taksici ile birlikte cinayeti işlediler, suçu benim üzerime atıyorlar" demişti. Son duruşmada da "Erbek'in oğlu bir akrabamın telefonunu gasp etmişti. Sorunca da beni terslemişti. Selim evden bıçak getirip bana verdi. Olayı taksiciye anlattım. O da 'Götürüp 1-2 tokat atalım' dedi. Yüzüme tükürüp, küfür edince boğazını kestim. Selim ellerini bağladı" demişti. Yeşil, ağırlaştırılmış müebbet ve 12 yıl hapse mahkum olmuştu.

DAYISINI SUÇLADI
Karar bozulunca Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanan ve dayısını suçlayan Selim Öğredik, "Sohbet ederken cüzdanındaki parayı gördü. Samimiyet kurup, önce traş ettirip, sonra evine götüreceğini söyledi. Taksiyle köye giderken, araçtan indik. 'Oğlun yeğenimden para almış, vereceksin' dedi. Parası olmadığını söyleyince, tokat atıp adamın elinden tutmamı söyledi. Elini tutar gibi yaptım. Boğazını kesti. 200 TL'sini aldı. Beni ölümle tehdit etti" dedi. Mahkeme heyeti, eksik ceza tayini gerekçesiyle yeniden yargıladığı sanığı müebbet ve 10 yıl hapisle cezalandırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vahşi cinayete Yargıtay tokadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN