Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyarbakırlı Ferda Kuzey Irak'ı fethetti

Diyarbakırlı iş kadını Ferda Cemiloğlu, 10 yıl önce çalışmaya gidip inşaat sektöründe büyük işler yaptığı Kuzey Irak'ın Erbil kentiyle ilgili gözlemlerini SABAH Güney okurlarıyla paylaştı

Giriş Tarihi: 30.3.2013
Kuzey Irak'ın Erbil kentine 10 yıl önce bir şirketin genel müdürü olarak çalışmaya giden Diyarbakırlı iş kadını Ferda Cemiloğlu, kısa sürede hızla büyüdü. İnşaat sektöründe önemli işlere imza atan Ferda Cemiloğlu, Erbil'de gidecek kadın kuaförü bulamayınca, şimdi 20 kişinin çalıştığı güzellik merkezi de kurdu. Kuzey Irak'ın Erbil kentinde, "İngiliz Köyü" diye anılan villa sitesinde yaşayan Cemiloğlu evinin kapılarını SABAH Güney'e açtı. Erbil ve bölgedeki ekonomik tabloyu özetleyen Cemiloğlu, inşaat sektörünün doyduğunu belirtti.

ÖZGÜR VE RAHAT BÖLGE
Girişimci ruhuyla 10 yılda ticarette hızla büyüyen ve şirketinin bilânçosunu her geçen yıl artıran Cemiloğlu, 2000'li yılların başında merkezi Van'da bulunan Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'nin başkanlık görevini yürütmüş ve sığınmacılara sosyal destek sunmuş. ABD'nin Irak'a müdahalesi sonrasında Irak Kürt federal bölgesine daha önce de gidip gelen Ferda Cemiloğlu, 2003 yılından itibaren kalıcı olarak Erbil'e yerleşmiş. Cemiloğlu, "Özgür ve rahat bir bölge" diye adlandırdığı federal Kürt bölgesindeki gelişmeleri gözlemlediğini, burada ticaret yapmayı ve kalıcı olmayı planladığını söyledi.

PROJELERİN ARKASINDAYIZ

Zor bir ülkede kadın olarak önemli işlere imza atan Ferda Cemiloğlu, yaptıklarını şöyle özetledi: "2004'te Marmara Güçbirliği Holding'in Erbil'de genel müdürlüğünü yapıyordum. Firma Kuzey Irak'tan çekilince Diyarbakır'dan gelen bir grup gencin kurduğu Tigris şirketine ortak oldum. İnşaat sektöründe faaliyet yürütüyoruz. Kaliteden ödün vermediğimiz gibi ihale usulüyle aldığımız işleri sözleşmedeki tarihten önce teslim edip, o işin yıllar sonra bile arkasında duruyoruz. Bu da güven ve prestijimizin artmasına neden oluyor. 9 yılda 12 proje tamamladık. Hastane, acil servis, polis akademisi, İçişleri ve Kültür Bakanlığı binaları, Erbil asayiş binası, Erbil Havaalanı içinde hangarlar ve daha birçok yapı sektöründe iş bitirdik. Son dönemde bir de güzellik merkezi açtım."

YEREL FİRMALAR GÜÇLENDİ

Kuzey Irak Kürt bölgesinde inşaat ve gıda sektörünün yüzde 70'inin Türk firmalarının elinde olduğunu anlatan Ferda Cemiloğlu, inşaat sektörünün Erbil'de doyduğunu, artık TOKi fiyatlarına denk düşecek konutlar inşa edildiğini belirtti. Bölgedeki yerel firmaların da giderek kurumsallaştığını belirten Cemiloğlu şöyle devam etti: "Amerika yeniden keşfedilmiyor. Projeleri anında kendilerine uyarlıyorlar. Master planları var. Erbil 2014 yılında turizm başkenti ilan edilecek. Petrol, gaz, konut, AVM gibi yapı sektörlerinin önemli bir bölümü Türk firmaların elinde. Katar'ı aratmayan bir gaz ve petrol sektörü var. Türkiye'yle ortak çalışmalar yürütülüyor. Erbil dünyanın en pahalı kenti diyebiliriz. Gayrımenkul yatırımları 2 yılda 2'ye katlıyor. Dubleks evlerin aylık kiraları 5 bin dolar. Yatırım projelerinde de hükümet arazi tahsisi yapıyor. 10 yıl vergisiz olmak üzere yatırım projelerine destek sunuyor. Kazancınızın yüzde yüzünü dünyadaki istediğiniz bankada değerlendirebilme imkânınız var."

KADINLAR ÇOK GÜÇLÜ
Kürt bölgesel hükümetinin "Şehitler Bakanlığı" oluşturduğunu, özellikle Halepçe, Enfal katliamında ölen her bireyin ailelerine ev, arsa ve maaş tahsisi yapıldığını vurgulayan Ferda Cemiloğlu, Erbil'de asgari ücretle çalışan kişi sayısının çok az olduğunu anlattı. Temizlik gibi işlerde çalıştırılacak insan bulunamadığı için Suriye, Bangladeş, Nijerya gibi ülkelerden gelenlerin istihdam edildiğini belirten Cemiloğlu, "Bölgesel Kürt yönetiminde kadın kotası ve kadına verilen önem de çok fazla. Kadınlara, mülk edinmeleri içni bedelsiz arsa tahsisi yapılıyor. Yönetimlerde, yüzde 31 kadın temsiliyeti var. Yine birkaç aileden oluşan ve nüfusu 250 olan Ermenilere bile jest olsun diye parlamentoda milletvekilliği verildi. Yezidi, Arap, Hıristiyanların bayramlarında bile resmi tatil ilan ediliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakırlı Ferda Kuzey Irak'ı fethetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN