Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük parayı bıraktı 17 milyonu götürdü

Gaziantep'te 7 milyon euro (17 milyon lira) ile kaçan güvenlik görevlisi Mehmet V.'nin aynı gün 2-3 milyon lira tutarında parayı Merkez Bankası'na teslim ettiği ortaya çıktı. Uzmanlar, paranın taşınma şeklinin yalnış olduğunu söylüyor

Giriş Tarihi: 31.3.2013
Gaziantep'te özel bir kurye firmasında güvenlik görevlisi olarak çalışan 32 yaşındaki Mehmet V.'nin bankaların kasa işlemlerini sona erdirdiği saatte Merkez Bankası Şubesi'ne götüreceği 7 milyon euro ile kayıplara karışmasının yankısı sürüyor. Polis, firari güvenlik elamanının yakalanması için operasyonlara başladı. Bu arada güvenlik elamanının yaklaşık 17 milyon TL ile kayıplara karışmadan daha önce aynı gün 2-3 milyon TL tutarında parayı Merkez Bankası Şubesi'ne teslim ettiği ortaya çıktı. Yetkililer, yüklü miktarda para nakil işleminin 2 elamanla yapılmasının yanlış olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını söylediler.

PARALARI TOPLADI

Duyanları hayrete düşüren olay önceki gün Gaziantep'te meydana geldi. Özel bir kurye firmasında güvenlik elamanı olarak çalışan Mehmet V., yanındaki M.A. isimli arkadaşıyla birlikte kurye firmasına ait araçla çeşitli bankaların şubelerinden topladığı 7 milyon euroyu, Maarif Kavşağı'ndaki Merkez Bankası Şubesi'ne götürmek üzere teslim aldı. Mehmet V., kendi kullandığı araçla Merkez Bankası Şubesi'ne giderken, Muammer Aksoy Bulvarı'ndaki bir banka şubesinin önünde durdu ve yanındaki arkadaşı M.A.'dan, başvuru üzerine gönderilen yeni kredi kartlarını götürmesini istedi.

KAMERALAR İNCELENDİ

Kimliği açıklanmayan görevli, kredi kartlarını banka şubesine teslim edip dışarı çıktığında Mehmet V.'yi ve aracı yerinde bulamadı. Görevli, ulaşmaya çalıştığı Mehmet V.'nin cep telefonunun da kapalı olması üzerine durumu polis ve firma yetkililerine bildirdi. Olay yerine gelen polis, bölgedeki bankaların ve işyerlerinin güvenlik kameralarıyla MOBESE kameralarını incelemeye aldı. Güvenlik elamanı Mehmet V.'ye ulaşılamazken, kurye firmasının aracı Emek Mahallesi'nde terk edilmiş olarak bulundu. Mehmet V'nin Gökhan isimli bir arkadaşıyla birlikte kaçtığı ihbarı üzerine polis bu yönde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Gaziantep polisi, 7 milyon euro ile kayıplara karışan 2 çocuk babası Mehmet V.'nin kendisiyle aynı adı taşıyan babası ve kardeşi Bülent V. ile çalışma arkadaşlarının ifadesine başvurdu. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, bu kadar yüklü miktarda bir paranın taşınmasının sadece 2 elamanla yapılmasının güvenlik zafiyetini ortaya çıkardığını belirtti. Bu tür nakillerde 2 yerine daha fazla güvenlik elamanının kullanılmasının daha doğru ve emniyetli olduğunu görüşünü savunan yetkililer, polisin bu işlemlerden haberinin olmadığını da vurguladı. Bu arada Gaziantep'te ve Türkiye genelinde bankaların para taşıma işlemlerinin, ihale ile işi alan özel güvenlik firmaları tarafından gerçekleştirildiği, elamanların özel eğitimlerden geçirildiği, uydu üzerinden takip edilen araçların ise her an durdurulabilecek özellikte olduğu belirtildi. Silahlı görevlilerin ise taşıdıkları paranın miktarını ve cinsini kesinlikle bilmediği ifade edildi. Mehmet V.'nin para yüklü araçla yaklaşık bir kilometre gittikten sonra aracı terk ederek başka bir araçla kaçmasının sebebinin ise aracın merkezi sistemle durdurulabileceğini bilmesinden kaynaklandığı bildirildi.

SAYI ARTIRILMALI

Güvenlik uzmanları, büyük kentlerde banka sayısının fazlalığı nedeniyle polisin güvenlik hizmeti vermesinin mümkün olmadığına dikkat çekerken, ülkemizde ve dünyanın önde gelen ülkelerinde bu işi uzmanlaşmış özel güvenlik firmalarının yaptığını, ancak taşıma işlemindeki elaman sayısının artırılmasının işin daha sağlıklı yapılmasını sağlayacağına dikkat

BANKANIN KAYBI OLMAZ
Bankaların elindeki fazla para ya Merkez Bankası'na getirilir ya da bankalar/şubeler kendi aralarında devreder. Paranın taşıma işini Merkez Bankası veya Emniyet bilmez. Büyük çaplı firmalar bu işi ihaleyle yapar. Mehmet V.'nin çalıştığı SecurVerdi Türkiye'de çok kurumun taşıma ve güvenlik işini yapan büyük bir firma. Para taşıması sigortalı olduğu için bankanın bir kaybı olmaz.

NASIL TAŞINIYOR?
Altay Özel Güvenlik Şirketi Müdürü Sedat Honca, şubelerden toplanan paraların Merkez Bankası'na nakli sırasında izlenmesi gereken ve kanunen mecbur olan yolu şöyle açıkladı: Banka şubelerinden Merkez Bankası'na taşınan para mutlaka yasa gereği zırhlı araçla taşınmak zorundadır. Taşıma sırasında hem zırhlı aracın şoförü ile koruması, hem de bankanın görevlileri uzun namlulu silah taşır. Bu şekilde bankadan para teslim alınır. Çantalara konan para, en fazla 10-15 metre sonra nakil olacağı yere götürülmek üzere zırhlı araca konur. Zırhlı araç olmadan nakil işlemi yapılamaz. Yasaktır. Yani taşıma ya da nakil işlemi mutlaka zırhlı araçla yapılmak zorundadır. Eğer çanta zırhlı araca konmadan bir soygun olmuşsa bir kişinin ya da kuryenin bunu tek başına yaptığı düşünülemez. Soygunu yapanlar en az iki kişidir.

AİLESİ ÇOK ENDİŞELİ
Güvenlik elamanı Mehmet V.'nin İstiklal Mahallesi 86 Sokak'ta 2 katlı baba evinin ikinci katında eşi Birgül, oğulları Furkan (6) ve Yusuf (3) ile birlikte yaşadığı öğrenildi. Kapıyı hiç kimseye açmayan ve Mehmet'in hayatından endişe ettiklerini söyleyen aile, "İki gündür haber alamıyoruz. Mehmet bugüne kadar tek bir suça dahi karışmamıştır. Böyle bir şeyi yapmasına ihtimal dahi vermiyoruz" dediler. Mehmet ile birlikte kaçtığı iddia edilen ve bekar olduğu öğrenilen Gökhan A.'nın ailesi de endişelerini dile getirerek, "Kendi halinde bir insandı" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük parayı bıraktı 17 milyonu götürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN