Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknoloji Bakanı'ndan Adanalılara 3 müjde

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün Adana heyetine verdiği bilgiye göre Ceyhan Enerji Bölgesi'ne ilk kazma vurulacak, OSB genişletilecek, kentte bilim merkezi kurulacak

Giriş Tarihi: 3.4.2013
Adana heyetini kabul eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 3 müjdeli haber birden verdi. Bakan Ergün, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'ne bu yıl içerisinde ilk kazmanın vurulacağını, Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nin (AHSOSB) genişletileceğini ve bilim merkezi kurulacağını açıkladı.

BÜYÜKLERE YER GEREKİYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ü ziyaret eden Adana heyetinde yer alan Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, AHSOSB'de yeni açılan alanda 14 parsel kaldığını, büyük yatırımcıya yer tahsisi yapılamadığını, bu nedenle genişletilmesine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Sadi Sürenkök de Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nde yaşanan sorunları anlatarak, kamulaştırma sorunu nedeniyle gecikme yaşandığını vurguladı.

'ACİL' KARARI ÇIKTI
Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Bakanlar Kurulu'ndan acil kamulaştırma kararının çıkarıldığını hatırlatarak, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nde mülkiyet sorununun çözülmesi için acil kamulaştırma kararının uygulanacağını, 2013 yılı içerisinde bölgeye ilk kazmanın mutlaka vurulacağını bildirdi.

MUTLAKA YER VERİLECEK

AHSOSB'nin, Adana'nın ihtiyacını karşılayacak şekilde genişletilmesi konusunda bakanlık bürokratlarına talimat veren Bakan Ergün, "Yatırım yapmak isteyen sanayici yer yok diye çevrilmemeli, mutlaka yer temin edilmelidir. Talepte bulunun, Adana OSB'nin büyük yatırımcıya yer verilecek şekilde genişlemesini sağlayalım" diyerek, doluluk oranı kısıtlamasının Adana için kaldırılacağını ifade etti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi müzesinin bir şekilde yapılabileceğini, ancak Adana'ya öncelikli olarak bilim merkezi kurulması gerektiğini söyledi. Bakan Ergün, "Mekanı bulun, binayı yapın, iç donanımı bizden" diyerek bilim merkezi kurulması ile ilgili söz verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknoloji Bakanı'ndan Adanalılara 3 müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN