Su altı çok zengin

Giriş Tarihi: 4.4.2013

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi'nin şenliğinde öğrenciler, tatlı ve tuzlu sulardaki canlı zenginliğini ve eğitimini aldıkları mesleğin önemini uygulamalı olarak anlattı

Çukurov Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi'nin bahçesi, sıra dışı bir öğrenci şenliğine ev sahipliği yaptı. Fakültenin öğrencilerinin, hocalarıyla birlikte düzenlediği Bilim Şenliği'nde, denizler, göller ve nehirlerdeki canlı zenginliği ile bunlardan ekonomik olarak nasıl yararlanılabildiği anlatıldı. Öğrenciler ayrıca okulda nasıl bir eğitim aldıkları ve ileride adım atacakları meslekleriyle ilgili bilgi verdi. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, ÇÜ Bisiklet Kulübü ve Mavi Kilikya Derneği gibi kuruluşlar da şenlikte stant açıp çalışmalarını tanıttı.

PİRANA GİBİ SAZAN

Bütün gün süren şenliğe başta lise öğrencileri olmak üzere, diğer fakültelerden öğrenciler, akademisyenler ve suda yaşayan canlıları ilgi duyan vatandaşlar katıldı. Kurulan stantlarda öğrenciler başka türleri yiyerek yok eden İsrail sazanının yarattığı tehlike, deniz canlılarının kabuklarından elde edilen kitosanın tıptaki kullanımı, spirulina yetiştiriciliği ve kullanım alanları, balıkların dışkılarının tarımda gübre olarak kullanılması, avlanmada kullanılan teknikler ve malzemeler, balık işleme yöntemleri gibi konularda ayrıntılı bilgi verdi.

ARTIK DEVLET İLGİLENİYOR
Şenlik hakkında bilgi veren Doç. Dr. Gülsün Özyurt, tatlı ve tuzlu sularda aslında bilinenden çok daha zenginlik bulunduğunu, ancak bunun verimli kullanılmasının önemli olduğunu söyledi. Doç. Dr. Özyurt, diğer yandan Türkiye'nin sahip olduğu sularda zararlı türlerin artması ve sürdürülebilirliği olmayan avlanma gibi sorunlar bulunduğunu, ancak son yıllarda farklı bakanlıkların bunlara yönelik çok ciddi çalışmaları olduğunu söyledi. Doç. Dr. Gülsün Özyurt, "Kamu kurumları deniz ve tatlı sulardaki sorunların farkında ve kapsamlı çalışmalar yapıyor. Bu konuda ülke olarak ilerleme kaydediyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su altı çok zengin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN