Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiyatronun altında saray izine rastlandı

Giriş Tarihi: 6.4.2013

Karaman Kalesi'nde yakın tarihte yapılan kazılarda amfi tiyatronun kaldırılması sırasında yeni bulgulara rastlandı

Yaklaşık 800 yıllık Karaman Kalesi'ndeki düzenleme çalışmaları sırasında, saray kalıntısı bulgularına rastlandı. Karaman Müze Müdürü Bünyamin Akbulut, kalenin iç avlusundaki beton oturma grupları ve dolgu kaldırılarak, taban kodunun ortaya çıkarılması için ocak ayında çalışma başlattıklarını söyledi.

EVLİYA ÇELEBİ'NİN NOTLARI

Karaman Kalesi'nin, Selçuklu döneminden günümüze kadar gelebilmiş en önemli eserlerden biri olduğunu belirten Akbulut, tarihi yapının iç içe 3 surdan oluştuğunu, ancak sadece Hisar Mahallesi'nde bulunan iç kalenin günümüze kadar sağlam gelebildiğini anlattı. Orta kalenin de bazı surlarının halen ayakta olduğunu ifade eden Akbulut, "1648 yılında Karaman'a gelen Evliya Çelebi, dış kale çevresinin 7 bin adım geldiğini, 140 kulesi ve 9 kapısının olduğunu anlatıyor" dedi.

MUTFAK EŞYALARI
Akbulut, kalede başlattıkları çalışmayla ilgili olarak şunları söyledi: Beton oturaklar kırılıp çıkarıldıktan sonra, dolgular kaldırılırken yüzeysel kazılar da yapıldı. Bu kazılarda çeşitli duvarlara rastladık. Çini parçaları, seramik mutfak eşyası parçaları bulundu. Şimdi bilimsel bir kazı başlatacağız. İlk elde ettiğimiz bulgulara göre bu kazılarda kalenin dışarısı ile bağlantısını sağlayan gizli tüneller, bir saray ve müştemilatını ortaya çıkaracağımızı umuyorum. En ilginci de çeşitli büyüklükte onlarca yuvarlak kaya parçalarına rastladık. Bu kazıyla birlikte Karamanoğlu Beyliği ve diğer dönemlere ait daha fazla bilgiye ulaşacağımızı umuyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiyatronun altında saray izine rastlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN