Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 bin yıllık köprü festivali ağırladı

Adana'nın sembol eserlerinden Taşköprü, Devlet Tiyatroları 15'inci Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'ni sokaktaki vatandaşlarla buluşturdu

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Bu yıl 27 Mart - 30 Nisan tarihleri arasında ve 15'inci kez düzenlenen Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nin sokak etkinlikleri, Roma döneminden kalan 2 bin yıllık Taşköprü'de başladı. Etkinlikler kapsamında Adana ve Türkiye'nin değişik yerlerinden sanatçıların canlı heykel, dans, kukla ve müzik gösterileri ile fotoğraf, resim, seramik ve Karagöz- Hacivat sergileri halkla buluşuyor. Ücretsiz olan etkinliklerde, Seyhan nehrinin iki yakasındaki yoksul bölgeleri birbirine bağlayan köprü, büyük bir canlılığa sahne oluyor.

NEFES ALAN HEYKELLER

Taşköprü'de 14 Nisan'a kadar devam edecek sokak etkinliklerinin ilk gününde Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu mini konser verirken, bir okulun ana sınıfı öğrencileri dans gösterileri gerçekleştirdi. Bazı öğrenciler de müzik dinletisi gerçekleştirdi. Bu arada köprüde kuklalar ve robotlar dolaşarak etkinliğe renk kattı. Köprüde en büyük ilgiyi ise canlı heykeller gördü. Kimi Adanalılar, maket sandıkları tiyatro sanatçılarının nefes aldığını fark edince şaşkınlık yaşadı.

İlgi mutlu ediyor
Köprü üstünde kurulan minik evlerde de seramik ve cam sanatçıları, Karagöz ustaları ve çeşitli el zanaatkarları ürünlerini sergiledi. Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Fırat Demirağ (sağda), özellikle ekonomik ve sosyal yönden toplumun alt kesimlerini tiyatroyla tanıştırma fikriyle gerçekleşen sokak etkinliklerinin, tahminlerinden daha fazla sonuç getirdiğini söyledi. Sokak etkinliklerinin sorumlusu Derya Keyf ise Taşköprü'ye Adanalıların gösterdiği ilgiden memnun olduklarını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 bin yıllık köprü festivali ağırladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN