Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilgisayar çipleri sanat eseri oldu

Adana Olgunlaşma Enstitüsü öğrencisi genç kızlar, bilgisayarların atık parçalarını kullanarak göz alıcı rölyefler, heykeller, saatler, maketler ve gece lambaları yapıyor

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Bir yandan hayatı kolaylaştırırken, diğer yandan sürekli yenilenmeleri nedeniyle atıkları problem haline gelmeye başlayan bilgisayarlar, Adana Olgunlaşma Enstitüsü öğrencilerinin çalışmalarına malzeme oldu. Bir bilgisayar firmasının kullanım dışı kalmış bilgisayarlarını ve aksesuarlarını alan genç kızlar, bunlardan göz alıcı eserler yapmayı başardı. Öğrenciler "Teknolojik Tasarımlar Projesi" altında yaptıkları çalışmaları önümüzdeki günlerde sergileyecek.

TUŞLAR DESEN OLDU

Enstitünün 'Grafik' alanı öğrencisi 30 genç kız, projeye bundan 1 ay önce başladı. Bir bilgisayar markasının Adana'da bayiliğini yapan ve servis hizmeti veren Çizgi Bilgisayar'la görüşen kızlar, firmanın kullanmadığı bilgisayar, klavye, monitör, mause, kablo, soket ve devre plakalarını aldı. Öğrenciler bu melzemeleri yapıştırıcı, kumaş, tel, alçı ve boya kullanarak rölyef, heykel, saat, maket ve gece lambasına dönüştürdü. Genç kızlar bazı çalışmalarda, yüzlerce klavye tuşunu yan yana dizerek motifler oluşturdu. Öğrenciler, bir rölyefte ise Ahmet Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" adlı resminden esinlendi.

BİN 500 PARÇA KULLANILDI

Adana Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Baş Yardımcısı Filiz Töz, büyük bir sorun olan teknolojik atıkları sanat eseri üretiminde değerlendirmek amacıyla yola çıktıklarını söyledi. Çalışmalarda toplam bin 500 bilgisayar parçası kullandıklarını ve 20 ürün ortaya çıkardıklarını kaydeden Töz, "Çalışmalarda öğrenciler insan ve doğa temasını , bilgisayarların insana hakimiyetini anlatmak istedi" dedi. Filiz Töz, hazırlanan ürünlerin 8-14 Nisan tarihleri arasında Optimum Adana AVM'de sergilenececğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgisayar çipleri sanat eseri oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN