Onatça: Hedefimiz bölgesel kalkınma

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Adanalı işadamı Süleyman Onatça, bir kez daha Çukurova ve Doğu Akdeniz bölgesinin gururu oldu. Geçmişte Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) ve Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİFED) başkanlığı yapan Süleyman Onatça, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfedarasyonu (TÜRKONFED) Başkanlığı görevine ikinci kez seçildi. Önümüzdeki 2 yıl boyunca bu dev örgütlenmeyi yönetecek olan Onatça'nın gündeminde 'bölgesel kalkınma' var.

STK'LAR ETKİN OLMALI

SABAH Güney'e konuşan Süleyman Onatça, TÜRKONFED'in yeni döneminde bölgesel kalkınmaya yoğunlaşacağını ve bölgesel gelişmeyi hedefleyen kalkınma ajanslarının yönetim kurullarında sivil toplum örgütlerinin de yer alması için çalışacaklarını vurguladı. Onatça, "Ajanslardan beklentimiz, kapsadıkları bölgelerin yatırım potansiyelini ortaya çıkarmak, yatırımcıya yol göstermek olmalıydı. Ancak şu anda para dağıtan bir kurum görünümüne girdi. Biz kalkınma ajanslarıyla işbirliği yaparak bölgesel kalkınmaya yönelik girişimlerin geliştirilmesini istiyoruz" diye konuştu.

BÖLGESEL UYGULAMA

Artık kalkınma çabalarının sektörel ya da il bazında gerçekleşmesinin sıkıntılarının görüldüğünü, öte yandan Türkiye'nin her bölgesinin belirli sektörlerde ön plana çıktığını kaydeden TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça şöyle devam etti: "Kalkınmaya bölgesel olarak bakıldığında, özellikle kamunun destekleri verimli olarak yönlendirilebilecektir. Örneğin bir bölgemiz bilişim sektöründe potansiyele sahipse, devlet o bölgede bilişim yatırımı yapacak olanlara teşvik verebilir, bu sektör için özel bölgeler kurup yatırıma açabilir. Ayrıca bölgesel lojistik merkezleri, bölgesel asgari ücret uygulamaları, hatta bölgesel vergi oranları gibi enstrümanlar üzerinde çalışılabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onatça: Hedefimiz bölgesel kalkınma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN