Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaşla konuşarak Kürtçe öğreniyorum

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte bölgede gözle görülür bir hareketliğin yaşandığını belirterek, barışla birlikte kentin Paris'i de geçeceğini söyledi. Sık sık kenti dolaşan Toprak, SABAH Güney'e abah'a yaptığı açıklamada Kürtçe'yi öğrenmeye çalıştığını, bunu da kursa gitmek yerine vatandaşlarla konuşarak yaptığını anlattı.

YATIRIM GELMEYE BAŞLADI

Terörün sona erdirilmesi için başlatılan çözüm süreci devam ederken, Vali Mustafa Toprak, son gelinen barış süreciyle birlikte insanların geleceğe umut içerisinde baktığını belirterek Toprak, "Bu süreç ilimiz ve il dışındaki yatırımcıların gözlerini buraya çevirmesine neden oldu. Yatırımcı uygun bir iklim arıyor. Şu an yatırımcı bu ortamda dahi dikkatlerini buraya çevirmiş durumda. Olumlu bir barış süreci yatırımcının buraya olumlu bakmasına yol açtı. Özel sektörün yanı sıra devlet yatırımları da sürüyor" dedi.

AVRUPA'DAN UÇUŞ HAZIRLIĞI

Süreç barışla noktalanırsa, Diyarbakır'ın Paris'i bile geçecek konuma geleceğini ve yeni dönemde, yurt dışından Diyarbakır'a uçuşların yapılacağını ifade eden Toprak, "Yurt dışındaki yatırımcılar güvenlik ve ulaşım sıkıntısı çektiklerini söylüyorlar. Ancak, bu süreçle birlikte güvenlik anlamında ön yargılar yıkılıyor. Uluslararası havaalanının yapımı başladı. Artık Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkelerinden Diyarbakır'a direkt uçuşlar gerçekleştirilecek. Böylece Diyarbakır, turizm merkezi de olacaktır" dedi.

İLK DİYALOG KÜRTÇE
Kürtçeyi vatandaşlarla yaptığı sohbetlerde öğrenmeye çalıştığını, bazı kelimeleri öğrendiğini kaydeden Toprak şöyle dedi: "İşleyen bir sistem içerisinde mümkün olduğu kadar Kürtçe öğreniyorum. Ama öğrenmek için kursa gitmiyorum. Yani bu kadar iş güç arasında kursa gitme imkânımız olamaz.Pratikte Kürtçe öğreniyorum. Elimden geldiği kadar vatandaşlarımızla konuşmaya çalışıyorum. Vatandaşlarla pratik yaparak Kürtçe öğreniyorum. Çünkü böylesi daha kolaydır. Kursla öğrenilecek bir şey değildir. Vatandaşla ilk diyalogu Kürtçe konuşarak yapınca iletişim daha iyi oluyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşla konuşarak Kürtçe öğreniyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN